Prodeje elektromobilů letos klesají, “dobíjecích” hybridů stoupají

foto Mercedes-Benz - nová verze třídy S plug-in hybrid

Přesně 563:942. Takový je za letošní první čtvrtletí poměr registrací nových elektromobilů a vozů s pohonem plug-in hybrid na Českém trhu. Vloni byl přitom tento poměr opačný (855:464). Vyplývá to z čerstvé statistiky Svazu dovozců automobilů.

Také v samotném březnu si plug-in hybridy vedly daleko lépe. Úřady jich do provozu zaregistrovaly 501, zatímco “čistých” elektromobilů jen 214.

V obou kategoriích si nejlépe vede Škoda, přestože její hlavní trumf Enyaq iV přijde na trh až během května. Doprodávaných elektromobilů Citigo iV její dealeři předali zákazníkům 49. Dohání ji však už Volkswagen, jehož modelů ID.3 a ID.4 se v tomto měsící prodaly přesně čtyři desítky. S odstsupem pak následují značky Hyundai, Mercedes-Benz a Renault.

V kategorii plug-in hybridů Škoda vévodí trhu zcela suverénně. Nové registrační značky získalo 234 Octavií a Superbů iV.

Za Škodou v této kategorii následuje Mercedes-Benz, který jako jediný má kromě klasické kombinace benzinový spalovací motor + elektromotor také možnost spojení dieselového agregátu s elektromotorem. O obě tyto verze mají navíc zákazníci naprosto stejný zájem (36+36).

Letos by se také poprvé ve větší míře měly do provozu registrovat lehké užitkové automobily poháněné elektřinou. Přestože velkou část oznámených modelů teprve čeká uvedení na český trh, již během prvního čtvrtletí zaznamenaly dvojnásobný počet registrací oproti stejnému období minulého roku. Tehdy jich u nás začalo jezdit 11, letos už 22.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 19:00 3°C

Celá předpověď