Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, loni měl vliv covid

foto Halloween, prodej dýní, vyřezaná dýně - ilustrační foto

Praha - Prodejci letos znovu sledují zájem o sortiment na Halloween v celé šíři. Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka po maskách, kostýmech či lampionech. Letos roste zájem o dýně někde až o desítky procent, zákazníci si mohou často vybrat z několika odrůd. Halloween Češi podle obchodníků slaví i vařením a hodováním, proto někteří připravili speciality, nabízejí například dýňové pivní speciály. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

Globus podle své mluvčí Anety Turnovské v uplynulém roce evidoval meziroční pokles poptávky po sortimentu na Halloween, hlavně u zboží jako jsou masky. Letos je zájem o masky a doplňky o pětinu vyšší. "Meziročně zaznamenáváme také desetiprocentní nárůst zájmu zákazníků o dýně," uvedla Turnovská. V hypermarketech Globus podle ní lidé najdou nyní šest odrůd dýní, všechny od tuzemských pěstitelů.

Restaurace Globus si podle Turnovské k Halloweenu připravily speciální nabídku jídel. "Zákazníci si tak mohou pochutnat na kachním stehnu s červeným zelím a dýňovými bramboráčky nebo kachním prsu a tarhoňovým rizotem s dýní. V nabídce bude i krémová dýňová polévka se zázvorem," řekla.

Obchody Albert podle svého mluvčího Jiřího Marečka v souvislosti s koronavirem nesledují žádné větší výkyvy v poptávce po halloweenském sortimentu. Loni situaci nejvíce ovlivnilo rušení lampionových průvodů a oslav k Halloweenu ve školách a školkách. Tradičně mezi nejoblíbenější zboží podle něj patří lampiony, kouzelnické klobouky a doplňky pro děti.

U dýní Albert zaznamenal růst zájmu až o desítky procent. "Zákazníkům proto nabízíme širokou nabídku dýní, i takzvaných halloweenek z českých polí," uvedl.

Tesco podle svého mluvčího Václava Koukolíčka pozoruje u Čechů rostoucí zájem o halloweenské oslavy. Nabídku letos doplnila o bytový textil s tematickými motivy nebo skleničky. Nejvíce lidé podle Koukolíčka kupují masky, které se většinou i rychle vyprodají, řekl.

I on-line supermarket Košík.cz ve své nabídce Halloween zohledňuje. Dýně má momentálně podle svého mluvčího Františka Brože v akci, prodává limitované edice výrobků s odkazem na Halloween. V rámci vlastní řady Authentic připravili třeba dýňové pivní speciály nebo zmrzlinu s dýňovou příchutí.

Oslavy Halloweenu, které připadají na 31. října, vznikly v Irsku, odkud se rozšířily do Spojených států amerických a následně do dalších zemí. Svátek Día de los Muertos je jedním z nejvýznamnějších v Mexiku. Slaví se 1. a 2. listopadu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 18. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď