Prodejce nevidomé ženě neprodal pračku, věc řešil ombudsman

foto Ilustrační foto - Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková a nový ombudsman Stanislav Křeček vystoupili 20. února 2020 v Brně na tiskové konferenci poté, co Křeček převzal agendu veřejného ochránce práv od své předchůdkyně Anny Šabatové.

Brno - Prodejce odmítl prodat na splátky pračku ženě, která je nevidomá, nebyl ji kvůli jejímu postižení údajně schopen řádně poučit o náležitostech smlouvy. Podle veřejného ochránce práv šlo o diskriminaci z důvodu zdravotního postižení. Vyplývá to ze zprávy o činnosti ombudsmana za druhé čtvrtletí, kterou Kancelář veřejného ochránce práv zveřejnila na svém webu.

Na ombudsmana se obrátila stěžovatelka poté, kdy jí prodejce elektroniky odmítl prodat pračku, protože je nevidomá. Pračku koupila až následně, kdy ji na základě plné moci při koupi zastupoval manžel. Prodejce k incidentu podle ombudsmana uvedl, že dotyčná žádala prodej na splátky, přítomný zaměstnanec ale nepostupoval podle vnitřních pokynů pro sjednávání prodeje na splátky s osobami, které nemohou porozumět psanému textu. Stěžovatelku prý odmítl, protože ji nebyl schopen řádně poučit o náležitostech smlouvy, jak předpokládá zákon o spotřebitelském úvěru.

Podle ombudsmana šlo o přímou diskriminaci. Pokud zákazník kvůli svému zrakovému postižení nemůže rozumět psanému textu, prodejce má v takovém případě povinnost seznámit jej se všemi potřebnými informacemi jiným vhodným způsobem, uvedl ve zprávě ombudsman.

Prodejce také uvedl, že od incidentu provedl dodatečné školení zaměstnanců k těmto situacím, takže by se podobný problém neměl v budoucnu opakovat. "Ochránce následně vydal zprávu o zjištění diskriminace. Ocenil ale, že prodejce provedl nápravná opatření z vlastní iniciativy," stojí ve zprávě ombudsmana.

Veřejný ochránce práv ve druhém čtvrtletí obdržel podle zprávy pro Poslaneckou sněmovnu 2124 podnětů, což je oproti stejnému období loňského roku nárůst o 5,5 procenta. Nejvíce podnětů se týkalo sociálního zabezpečení a staveb.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď