Prodej aut ve světě kvůli koronaviru klesne o 2,5 %, odhadla Moody's

foto Prodej automobilů - ilustrační foto.

Frankfurt - Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service kvůli negativním dopadům epidemie nového typu koronaviru zhoršila odhad letošního vývoje globálního automobilového trhu. Celosvětový prodej aut se podle její nové prognózy sníží o 2,5 procenta, zatímco dosud agentura pokles odhadovala na 0,9 procenta.

Na příští rok Moody's očekává mírné oživení trhu, prodej by se podle ní měl zvýšit o 1,5 procenta.

"Epidemie koronaviru podkopává poptávku po automobilech a narušuje dodavatelské řetězce v automobilovém průmyslu," uvedla agentura. Pokles globálního prodeje by však letos měl navzdory dnešnímu zhoršení prognózy zpomalit ve srovnání s loňským rokem, kdy se světový automobilový trh podle Moody's propadl o 4,6 procenta.

V Číně, odkud se koronavirus šíří, letos počítá agentura s poklesem prodeje o 2,9 procenta. Dříve předpokládala snížení o jedno procento. Čína je největším automobilovým trhem na světě.

"Prodej ve Spojených státech v roce 2020 zůstane slabý, zatímco prodej v západní Evropě klesne po překvapivě silné poptávce v závěru roku 2019," uvedla Moody's.

"Japonsko bude jediným velkým automobilovým trhem, který vykáže nárůst prodeje," uvádí agentura. Předpověděla, že prodej aut v Japonsku se letos zvýší o 0,4 procenta po loňském poklesu o 1,4 procenta. Za poklesem stálo zvýšení daně z obratu a výpadky ve výrobě způsobené tajfuny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 7. dubna 2020

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď