Proč bychom měli sledovat, jak si čínská ZTE počíná ve Venezuele

V posledních týdnech se v novinách vedou diskuse o úsilí čínských telekomunikačních operátorů získat strategické zakázky u nás v České republice. V této souvislosti je dobré se podívat na zkušenosti s těmito operátory jinde ve světě. Vybral jsem si schválně příklad, který bych pro Českou republiku nechtěl – Venezuelu. Důvod je zřejmý – měli bychom vědět o nejhorších možných scénářích a bránit se jim včas.

Čínský telekomunikační gigant ZTE buduje pro venezuelskou vládu systém elektronických ID karet spojených s mobilními aplikacemi, které víc a víc kontrolují životní potřeby občanů Venezuely. Tento projekt až příliš připomíná budování elektronického monitorování občanů v Číně, o kterém prosakuje stále víc zpráv. Systém rozsáhlého monitorování a centrální profilování občanů v Číně mě mimo jiné potvrdili také mí známí, kteří do Číny v nedávné době cestovali.

Zajímavé na venezuelském projektu je, zda projekt ZTE je pouhým rozšiřováním trhu, anebo jde o víc, o růst vlivu Číny ve Venezuele? Jde o model, který Čína může vyvážet také do jiných zemí? Moje blogy jsou sice právní, ale při této otázce, která se opakuje rovněž v diskusích v tuzemsku, nelze (bohužel) právo a politiku zcela oddělit.

Elektronická karta se nazývá «carnet de la patria» neboli karta domoviny. Veškerá data o používání karty a jejích držitelích jsou předávána centrálním serverům pod kontrolou vlády, s přístupem technického týmu ZTE. Karta je spojená s mobilní platební aplikací. Karta domoviny je nezbytná pro stále větší počet životně důležitých potřeb občanů Venezuely, jako je přístup k dotovaným potravinám, k lékařské péči aj. Znamená to, že venezuelská vláda má přístup k obrovskému množství osobních údajů občanů Venezuely – nyní je již přes milion držitelů karty domoviny a jejich počet stále rychle roste. Má k osobním datům přístup také ZTE? Odpověď neznám. Nicméně, protože ZTE je tvůrcem celého systému, jako technologický právník musím napsat, že je reálná možnost, že ano.

Venezuelská vláda se velmi aktivně stará o to, aby kartu domoviny používali prakticky všichni občané Venezuely. Sice její používání není ze zákona povinné, ale řada životně důležitých potřeb je již na tuto kartu de fakto povinně navázána. Vláda navíc poskytuje různé benefity – např. finanční odměny mladým matkám, které se pro používání karty rozhodnou aj. Reuters zveřejnila případy, kdy byla již např. odmítnuta lékařská péče občanovi, který kartu neměl.

ZTE má ve Venezuele svoji pobočku, která celý projekt buduje na základě smlouvy s venezuelskou státní telekomunikační firmou. Reuters hovořila s ředitelem této pobočky ZTE, který řekl, že ZTE v žádném případě nejde o to ovlivňovat nebo zvyšovat kontrolu vlády nad občany, ale jde jí pouze o komerční rozšiřování trhu, o obchodní příležitost.

Nicméně Reuters v článcích rozvádí hypotézu, že ZTE a další čínský gigant Huawei jsou prodlouženou rukou čínské vlády k prosazování vlivu Číny v dalších zemích. Např. ZTE je sice veřejně obchodovanou společností, ale ovládajícím akcionářem je čínský stát. ZTE musela v USA zaplatit více než miliardu dolarů jako pokuty nebo soudní vyrovnání za to, že dodávala Iránu a Severní Koreji telekomunikační technologie pro sledování občanů.

V této souvislosti je zajímavé to, co rovněž na podzim 2018 prohlásil zakladatel Google Eric Schmidt v podcastu Tylera Cowana. Zakladatel Google uvedl, že svět již je nebo velmi brzy bude opět bipolární a sice podle toho, jak ta která část světa bude využívat a kontrolovat osobní data. Podle Erica Schmidta se bude jednat o svět západní, který bude osobní data využívat zejména pro obchodní účely, a svět čínský - centralistický, kde budou osobní data kontrolována vládami pod dominancí Číny zejména pro účely kontroly občanů. Podle Erica Schmidta budou, resp. jsou v tom čínském světě státy, s nimiž Čína počítá při budování nové hedvábné stezky, a státy, v nichž se Čína snaží vybudovat svůj vliv.

Je opravdu možné, že Čína bude chtít prostřednictvím technologií (čínských ale také zakoupených např. z USA) budovat obdobné systémy digitální kontroly občanů, jaké uplatňuje na své občany v Číně, také v zemích, které budou spadat do sféry čínského vlivu? Články v Reuters se touto hypotézou vážně zabývají. Jinými slovy: lze opravdu považovat za pouze obchodní zájem a obchodní konkurenční boj úsilí obrovských technologických firem, v nichž vlastnickou kontrolu vykonává stát, konkrétně Čína?

Ve svých příspěvcích opakovaně kritizuji různé aspekty obchodních modelů světových internetových gigantů včetně Google. Nicméně, představa centralistického digitálního monitorování občanů kontrolovaného vládou, které je mezinárodně propojené a slouží vládcům jedné velmoci, ve mě vzbuzuje hrůzu. Zejména proto, že doufám, že stávající obchodní model internetu se začíná pomalu měnit, stávající obchodní modely soukromých internetových gigantů narážejí na své limity.

Jsem optimista a myslím si, že postupně dojde k přechodu na model mnohem decentralizovanější, tedy model, kde otevřená demokracie má šanci. Totalitní implementovaná digitální kontrola občanů bude naopak podle mého názoru zafixovaná na spoustu let, jakmile nastane.

O venezuelské kartě domoviny jsme diskutovali na jednom mezinárodním fóru a jedna vývojářka napsala, že ve Venezuele pracovala a že má veliký respekt k místní vývojářské komunitě. A připojila příhodu z oficiálního představení karty domoviny, kdy odpovědný ministr ukazoval na plátně, jak používá svoji kartu a na plátně se objevilo : «držitel této karty neexistuje». Místní vývojáři totiž systém ZTE «hacknuli». Tolik jsem se ale této historce nesmál…

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď