Pro ukončení karantény kvůli covidu-19 bude třeba PCR test

foto Ilustrační foto - Studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity odebírali 13. května 2020 v areálu nemocnice v brněnských Bohunicích vzorky na testování nového typu koronaviru.

Praha - Pro ukončení karantény nařízené kvůli covidu-19 bude třeba test z výtěru z nosohltanu, takzvaný PCR test. Dosud se pro to používaly rychlotesty. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V době vrcholící epidemie bylo v karanétně podle dat České správy sociálního zabezpečení přes 22.000 lidí, k 24. květnu už jich bylo jen zhruba 2500.

V karanténě jsou nejen lidé nakažení novým typem koronaviru, ale také ti, kteří s nimi byli v blízkém kontaktu. Opustit ji mohou v případě, že mají negativní test. "Dnes už je lidí, kteří jsou v karanténě, méně. Na začátku epidemie by kapacity pro PCR testování nedostačovaly," řekl dnes na dotaz ČTK ministr. Podle něj jsou testy zjišťující přítomnost viru i do jisté míry přesnější.

Rychlotesty zjišťují výskyt protilátek, které se při nákaze vytvoří až po několika dnech. Výsledek ale ukáže už zhruba za 30 minut na rozdíl od testů PCR, které putují na vyšetření do jedné ze stovky laboratoří, kde test trvá zhruba šest hodin. Kvůli nahromadění čekajících vzorků bývají testy zpravidla do druhého či třetího dne.

Od 22. dubna ukončovali nařízené preventivní karantény praktičtí lékaři pomocí rychlotestu rovnou v ordinaci. Někteří si ale stěžovali, že nemají dostatek ochranných prostředků, aby se mohli potkávat s potenciálně nakaženými. Ordinací praktických lékařů je v Česku asi 6500, mnozí tak nejspíš žádné pacienty v preventivní karanténě ani neměli. Někde se více lékařů dohodlo, že pacienty bude za ostatní testovat jen jeden z nich. Teď lékaři pošlou člověka v karanténě na test na odběrové místo nebo za tím přijede sanitkou vyšetřovací tým.

V posledních dnech se staly předmětem sporu i ceny PCR testů. Vyšetření potřebují například lidé vyjíždějící do zahraničí a musí si ho sami platit. Původně stál zhruba 1800 až 3500 korun. Ministerstvo zdravotnictví před deseti dny cenu zastropovalo na 1674 korun pro laboratoře a 82 korun za samotný odběr. Některé laboratoře a nemocnice to kritizovaly, podle nich se jim pak testování nevyplatí. Ani jednání s ministerstvem dohodu nepřinesla. Cenu pro laboratoře ministerstvo v červnu upraví v kompenzační vyhlášce. Výše zatím není jasná, bude se týkat jen testů, které hradí zdravotní pojišťovny lidem potenciálně nemocným, nikoliv testů pro samoplátce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 7:00 18°C

Celá předpověď