Přípravy na předsednictví vrcholí, čeští diplomaté chystají půlroční agendu

foto Velvyslanec Jaroslav Zajíček, zástupce stálé představitelky České republiky při Evropské unii a stálý představitel Česka ve Výboru stálých zástupců (COREPER I).

Už v těchto dnech přebírají čeští diplomaté, kteří budou mít od července na starosti předsednictví v Radě EU, kompetence francouzských kolegů. Jako priority nadcházejícího předsednictví si česká vláda stanovila energetickou, kybernetickou a potravinovou bezpečnost, ale i řešení krize na Ukrajině.

Období asi šesti týdnů před začátkem předsednictví je velmi specifické. “My se už dnes zapojujeme do procesu, kdy jednání převezmeme,“ řekl ve speciálním podcastovém vysílání ČTK velvyslanec Jaroslav Zajíček, zástupce stálé představitelky České republiky při Evropské unii a stálý představitel Česka ve Výboru stálých zástupců (COREPER I). Čeští diplomaté mají možnost zúčastnit se přípravných jednání před zasedáním pracovních skupin nebo před trialogy s Evropským parlamentem. Příkladem přebírání pravomocí je například nedávné vedení jednání unijních ministrů pro evropské záležitosti, které místo nepřítomného francouzského kolegy řídil český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

Diplomaté v Bruselu se na předsednictví připravují zhruba tři roky. V posledních měsících jejich "rozvrhem“ a prioritami zahýbala válka na Ukrajině. "Nová vláda se na priority dívá svojí optikou a Ukrajina má zásadní dopad na spoustu projednávaných témat. V tuto chvíli se jednotlivé resorty i vláda jako celek i my tady (v Bruselu) snažíme dívat na veškerá témata, která už jsou na stole. A díváme se na ně ukrajinskou optikou,“ uvedl Zajíček, podle kterého půjde hlavně o poválečnou rekonstrukci Ukrajiny. Pomoci by předsednictví chtělo i s diplomatickým přibližováním Ukrajiny Evropské unii.

Češi jsou podle Zajíčka připraveni vedení EU zvládnout. "Budeme to muset zvládnout. Stejně jako předchozí předsednictví zvládla covid-19, my musíme zvládnout tuhle krizi. A musíme být připraveni na krize další,“ dodal.

Od českého předsednictví se očekává řešení bezpečnostních otázek i dotažení klimatického balíčku "Fit for 55“. "Dojem, který zanecháme, se bude odvíjet od toho, jak ta jednání mezi velvyslanci tady v Bruselu budou probíhat. Zda budou debaty připravené, strukturované, zda budeme schopni navrhovat kompromisní návrhy, které povedou k tomu, že se v konkrétních agendách podaří dosáhnout pokroku. Takového pokroku, jaký budeme my sami chtít, ale který bude odrážet atmosféru jednání mezi jednotlivými členskými státy,“ uvedl v Četkastu.

Dobrý "umělecký dojem“ z vedení sedmadvacítky by mohl i v tradičně euroskeptickém Česku vést ke zlepšení povědomí o EU.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 29. března 2023

Očekáváme v 9:00 6°C

Celá předpověď