Prostějov, Frýdek-Místek a Hradec Králové mají nové primátory

foto Na ustavujícím zasedání zastupitelstva města Hradec Králové byl 30. října 2018 zvolen primátorem vysokoškolský pedagog a bývalý děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy Alexandr Hrabálek (nestr. za ODS).

Prostějov/Frýdek-Místek/Hradec Králové - František Jura z hnutí ANO je ode novým primátorem Prostějova, zvolilo ho ustavující zastupitelstvo. Primátorem Frýdku-Místku se stal Michal Pobucký z vítězné ČSSD, v čele města stojí s několikaměsíční přestávkou od roku 2012. Primátorem Hradce Králové byl zvolen vysokoškolský pedagog Alexandr Hrabálek (nestr. za ODS).

Primátorem Prostějova byl zvolen lídr ANO František Jura

František Jura z hnutí ANO je ode dneška primátorem Prostějova. Zvolilo ho ustavující zastupitelstvo. Místní lídr ANO a náměstek olomouckého hejtmana Jura v primátorské funkci vystřídal Alenu Raškovou z ČSSD, která dnes byla zvolena jeho náměstkyní. Prvním náměstkem primátora zastupitelé zvolili dosavadního náměstka Jiřího Pospíšila (PéVéčko). Dalšími náměstky jsou Jiří Rozehnal (ANO), Milada Sokolová (ODS) a Jan Krchňavý (PéVéčko).

ANO v Prostějově podepsalo koaliční smlouvu s hnutím PéVéčko, ODS a ČSSD. Nová koalice má v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 20 hlasů. V předchozích čtyřech letech v Prostějově vládly ČSSD s PéVéčkem a KSČM. ANO bylo spolu s ODS v opozici.

V jedenáctičlenné městské radě má nyní ANO pět zástupců. PéVéčko, ODS a ČSSD mají vždy po dvou radních. V městské radě kromě primátora a náměstků usedne také Tomáš Blumenstein (ODS), Zdeněk Fišer (ČSSD), Roman Karšulín (ANO), Miloš Sklenka (ANO) a Marcela Župková (ANO).

Jura po zvolení primátorem prohlásil, že radnice musí v příštích čtyřech letech řešit hlavně problémy v dopravě. Zmínil například chystaný severní obchvat či parkování v centru Prostějova. Mezi další priority zařadil revitalizaci prostoru po zbouraných Jezdeckých kasárnách či investice do nového bazénu a dalších velkých sportovišť ve městě. Jura chce také posílit roli osadních výborů.

Jura dnes ČTK a Českému rozhlasu řekl, že na prosincovém jednání zastupitelstva Olomouckého kraje rezignuje na funkci náměstka hejtmana. O jeho nástupci hnutí ANO zatím nerozhodlo.

ANO v prostějovském zastupitelstvu získalo sedm mandátů. Druhá koalice Na rovinu! má šest mandátů, třetí PéVéčko pět. Čtvrtá ODS má čtyři mandáty, čtyři zastupitele bude mít i pátá ČSSD. Šestá je Změna pro Prostějov s třemi mandáty, sedmá KSČM se dvěma. Na osmém místě je SPD. Má také dva mandáty stejně jako devátá KDU-ČSL.

Před čtyřmi lety komunální volby v Prostějově vyhrála ČSSD, pro kterou hlasovalo 25,51 procenta voličů (deset mandátů). Druhé hnutí ANO získalo 15,79 procenta hlasů (šest mandátů) a třetímu sdružení PéVéčko dalo hlas 11 procent voličů (čtyři mandáty). Čtyři zastupitele získala i KSČM a sdružení Změna pro Prostějov. Tři mandáty obsadila TOP 09 a po dvou zastupitelích měla KDU-ČSL a ODS.

Primátorem Frýdku-Místku se stal Michal Pobucký z ČSSD

Primátorem Frýdku-Místku se stal Michal Pobucký z ČSSD, která v šestapadesátitisícovém městě vyhrála komunální volby. Pobucký v čele města stojí s několikaměsíční přestávkou od roku 2012. Město povede koalice ČSSD, ANO a lidovců, která bude mít v třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu 23 hlasů. Sociální demokraté mají 11 zastupitelů, ANO osm a lidovci čtyři.

V jedenáctičlenné radě bude mít ČSSD podle koaliční dohody kromě primátora také dva náměstky a dva radní, ANO dva náměstky a dva radní a lidovci náměstka a radního. Náměstky byli zvoleni Karel Deutscher a Pavel Machala za ČSSD, Radovan Hořínek a Jakub Míček za ANO a Marcel Sikora (KDU-ČSL). Radními byli zvoleni Josefa Hálka a Jiří Zaoral za ČSSD, Lucie Chovanečková a Jaroslav Ryška za ANO a Richard Žabka za lidovce.

Pobucký bude mít na starosti například finance a rozpočet města, prevenci kriminality a městskou policii nebo životní prostředí a zemědělství. Hořínek bude mít svěřený úsek majetkoprávních vztahů a zadávání veřejných zakázek. Deutscher se bude věnovat oblasti dopravy a především problémům v souvislosti s výstavbou silničního obchvatu města. Sikora bude mít na starosti sociální péči a zdravotnictví. Míček bude mít v gesci například územní plánování a rozvoj a Machala se bude starat o oblast školství či kulturního rozvoje.

Pobucký novinářům řekl, že ke stěžejním úkolům nového vedení města bude patřit koordinace výstavby silničního obchvatu. Programové prohlášení chce koalice zveřejnit v brzké době. Opoziční zastupitel Jiří Kajzar z hnutí Naše Město F-M, které s v minulosti podílelo na vedení města, kritizoval, že se počet náměstků navýšil z původního počtu čtyř na pět. Pobucký uvedl, že navýšení počtu náměstků souvisí právě s výstavbou obchvatu i s chystanými změnami v městské hromadné dopravě. Primátor se domnívá, že koalice je stabilní a jednotná, což podle něj ukázalo i hlasování na ustavujícím jednání zastupitelstva.

Šestatřicetiletý Pobucký byl primátorem od prosince 2012 až do komunálních voleb v roce 2014, kdy funkci primátora získal Radim Vrbata z hnutí ANO, v únoru 2015 se ale Pobucký do funkce vrátil.

Komunální volby ve Frýdku-Místku vyhrála ČSSD. Druhé skončilo hnutí Naše Město F-M, které s deseti mandáty skončilo v opozici, stejně jako Piráti se čtyřmi zastupiteli, KSČM se třemi mandáty a SPD se třemi zastupiteli.

Před volbami město vedli sociální demokraté spolu s lidovci, hnutím Naše Město F-M a podporou dvou zastupitelů z rozštěpeného hnutí ANO.

Primátorem Hradce Králové zvolen pedagog Hrabálek 

Primátorem stotisícového Hradce Králové byl dnes zvolen vysokoškolský pedagog a bývalý děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy Alexandr Hrabálek (nestr. za ODS). Na ustavující schůzi zastupitelstva mu hlas v tajné volbě dalo 19 z 35 hlasujících zastupitelů, dva hlasy byly neplatné.

"Budu se snažit pro město pracovat co nejlépe. Doufám, že dnešní zjitřená atmosféra povolí a v zastupitelstvu najdeme společnou řeč," řekl Hrabálek po svém zvolení.

Hrabálek se v čele města bude opírat o trojkoalici hnutí ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení, která má v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 19 křesel.

Opoziční strany Hradecký demokratický klub (HDK), Piráti a Koalice pro Hradec navrhli na post primátorky děkanku Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové Pavlínu Springerovou (HDK). Při hlasování dostala 16 hlasů.

"Naši voliči nám nedali hlasy proto, abychom se hádali, ale abychom spolupracovali. Nechci být konfrontační, myslím, že město potřebuje opak a spojit se. Jen tak lze město posunout vpřed. Chtěl bych, aby po mně zůstal pocit dobře vykonané práce a nerozhádané zastupitelstvo," řekl Hrabálek.

Za priority města označil rekonstrukci Velkého náměstí, opravu Benešovy třídy na Moravském Předměstí a vyvedení tranzitní dopravy z centra města. "Mám takové svoje malé investiční přání, a to je vysokoškolský klub, tedy přestavba Pajkrovy flošny," řekl Hrabálek.

S farmaceutickou fakultou by chtěl v omezené podobě nadále spolupracovat. "Mám rozepsanou učebnici, jsem s vedením fakulty domluven na tom, že bych si ponechal nějaký mini úvazek," řekl Hrabálek.

Náměstkyní primátora pro ekonomiku zastupitelé zvolili Moniku Štayrovou (ANO). Náměstkyní pro majetek se stala Věra Pourová (ANO), náměstkem pro investice, rozvoj a územní plán Jiří Bláha (ODS) a náměstkem pro školství, životní prostředí a sociální věci Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Zelení). Primátor Hrabálek bude mít na starosti zahraniční vztahy, cestovní ruch a sport.

Hanousek bude funkci náměstka zatím vykonávat jako neuvolněný, tedy ne plně placený funkcionář. Hanousek to vysvětlil tím, že jako uvolněný funkcionář stojí na Královéhradeckém kraji v čele výboru zastupitelstva pro hospodářskou spolupráci a pracovní příležitosti a nechce pobírat dva plné platy. "Až vyřeším svou pozici na kraji, budu jako uvolněný funkcionář plně pracovat pro Hradec Králové," uvedl Hanousek.

Návrhy opozice na volbu náměstků primátora neprošly. Opozice na náměstky navrhla Pavla Vrbického (Piráti), Pavla Vacka (Piráti), Jiřího Sovu (HDK) a Annu Maclovou (Koalice pro Hradec).

V jedenáctičlenné radě města ANO obsadilo pět míst, ODS čtyři a Změna pro Hradec dvě místa. Členy rady jsou primátor a jeho čtyři náměstci. Dále zastupitelé do funkcí radních zvolili Pavla Marka (ANO), Andreu Turkovou (ANO), Jiřího Lengera (ANO), Michala Moravce (ODS), Oldřicha Vlasáka (ODS) a Adama Zárubu (Změna pro Hradec).

ANO jako vítěz hradeckých voleb od počátku povolebních vyjednávání preferovalo koalici s ODS a Změnou pro Hradec, přičemž občanským demokratům nabídlo funkci primátora. ODS pak na tuto funkci nominovala Hrabálka, který se do zastupitelstva dostal díky preferenčním hlasům až z osmého místa kandidátky ODS.

Hnutí ANO má v zastupitelstvu 11 mandátů, ODS pět mandátů a Změna pro Hradec a Zelení tři mandáty. V opozici jsou Hradecký demokratický klub (HDK) dosavadního primátora Zdeňka Finka se sedmi mandáty, Piráti s pěti mandáty, Koalice pro Hradec se třemi mandáty a KSČM také se třemi křesly.

V Hradci Králové v uplynulém volebním období vládla koalice HDK, který před čtyřmi lety volby vyhrál, s ČSSD, TOP 09 a Koalicí pro Hradec. V opozici byly ANO, KSČM, ODS a Změna pro Hradec.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 26°C

Celá předpověď