Primátorem Kladna se stal Jiránek (ODS), v Chomutově zůstává Hrabáč (ANO)

foto Nový primátor Dan Jiránek na ustavujícím jednání zastupitelstva města Kladna, 21. listopadu 2018 v Kladně.

Kladno - Primátorem Kladna se stal Dan Jiránek (ODS), vystřídá Milana Volfa (Volba pro Kladno). Náměstky primátora byli zvoleni Tomáš Kutil (Kladeňáci), který je statutárním náměstkem primátora, Oldřich Černý (SPD) a Václav Šubrt (ANO). Rada města bude mít 11 členů. Rozhodli o tom zastupitelé na dnešním ustavujícím jednání. "Budu se snažit nezklamat vaši důvěru," řekl po svém zvolení Jiránek, který už Kladno vedl v letech 2004 až 2014. Chomutov dál povede Marek Hrabáč z ANO, který byl dnes nanovo zvolen primátorem na ustavujícím zastupitelstvu statutárního města. Radniční koalici v Chomutově vytvořilo vítězné hnutí ANO s KSČM a hnutím Nový Sever.

Kladno nyní vede koalice ODS, Kladeňáci a ANO, ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu má 18 mandátů. Volba pro Kladno dosavadního primátora Milana Volfa je spolu s komunisty v opozici.

Radu města doplní Petr Drnec (ODS), Lukáš Hanes (ODS), za Kladeňáky Petr Hašek a Petr Soudek, Jiří Chvojka (ANO), Tomáš Kadlec (ANO) a Jan Štraub (SPD).

Přehled uzavřených či domluvených koalic, městských rad a primátorů statutárních měst a Prahy po letošních komunálních volbách.
Komunální volby v Kladně vyhrála Volba pro Kladno, získala 13 mandátů v zastupitelstvu, které má 33 členů. Druhá skončila ODS se sedmi mandáty, která byla dosud v opozici. Za hnutí Kladeňáci bylo zvoleno pět zastupitelů. Čtvrté ANO má v Kladně čtyři mandáty, dva zastupitele bude mít na pátém místě KSČM. Šestá je SPD se dvěma mandáty.

Volf byl v minulosti členem ODS, v roce 2004 rezignoval na funkci kladenského primátora kvůli podezření z nezákonného dotování kladenského hokeje a nákupu luxusního služebního vozu bez výběrového řízení. Obžaloby ze zneužití pravomoci veřejného činitele byl definitivně zproštěn v roce 2009. Volf dnes například kritizoval rozšíření počtu členů rady z devíti na 11. "Já bych držel radu v každém případě devítičlennou," uvedl Volf. Počet radních či místostarostů navyšují i další středočeská města, například Mělník. Souvisí to mimo jiné i s tím, že koalici tvoří často více stran a hnutí než v minulosti.

Kvůli koaliční spolupráci s SPD se vzdal mandátu Pirát Jakub Václavovič zvolený za uskupení Kladeňáci, svůj mandát přenechal náhradnici Anně Gamanové. Spojení s SPD se neslučuje ani s vnitrostranickými pravidly TOP 09, kladenský zastupitel Petr Hašek (TOP 09) zvolený za Kladeňáky tak členství ve straně ukončil.

Primátorem Chomutova zůstává Marek Hrabáč z ANO

Chomutov dál povede Marek Hrabáč z ANO, který byl dnes nanovo zvolen primátorem na ustavujícím zastupitelstvu statutárního města. Koalici v Chomutově vytvořilo vítězné hnutí ANO s KSČM a hnutím Nový Sever. V zastupitelstvu o 35 členech má koalice většinu 20 hlasů. ANO získalo deset mandátů, KSČM tři a Nový Sever sedm.

Chomutovská koalice je téměř totožná jako v minulém volebním období. Chybí v ní jen ČSSD, která teď bude v opozici společně s ODS, SPD a hnutím PRO Chomutov, které skončilo ve volbách druhé. ANO jednalo také o možné koalici s PRO Chomutov, ale dospělo k názoru, že 20 hlasů je bezpečnější většina než hlasů 19, které by obě strany daly dohromady.

Náměstky primátora dnes zastupitelé zvolili Davida Dindu (Nový Sever), který už v minulém období náměstkem byl, a Milana Märce (Nový Sever).

Radními se stali Jiří Weber (ANO), Pavel Tůma (ANO), Milan Petrilák (ANO), Jiří Touška (ANO), Ladislav Drmý (KSČM), Jaroslav Komínek (KSČM), Karel Lipmann (Nový Sever) a Stanislav Mikšovič (Nový Sever). Rada města tedy bude jedenáctičlenná.

Vedení města se musí podle Hrabáče zaměřit zejména na bezpečnost, vyřešení problémů s parkováním nebo rozhodnout o osudu chátrajícího objektu bývalých městských lázní.

Ve vedení města už neusednou sociální demokraté. Jan Mareš z ČSSD uvedl, že jim členství v koalici vítěz nenabídl. Dva zastupitelé za ČSSD budou v opozici stejně jako dva členové SPD a dva zástupci ODS. Občanští demokraté se do zastupitelstva vrací po delší přestávce.

Regulérnost říjnových voleb v Chomutově napadlo hnutí PRO Zdraví a Sport. Těsně před vyhlášením rozsudku krajským soudem stížnost stáhlo. Před čtyřmi lety se volby v Chomutově opakovaly kvůli kupčení s hlasy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 22. října 2019

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď