Přílet historických letounů do Prahy znemožnilo počasí

foto Ilustrační foto - Dvoumotorový letoun Let L-200 Morava na vernisáži letadel a "kosmického stanu" 14. června 2018 na brněnském náměstí Svobody pořádané v rámci oslav 100 let československého leteckého průmyslu a 40 let československé kosmonautiky.

Praha - Přílet historických letadel na pražské "staré letiště" v Ruzyni dnes znemožnilo počasí. Zhruba dvacítka strojů včetně letadel Sokol M-1D, Aero Ae 145 nebo L-200 Morava, North American T-6 Texan (Harvard) anebo DHC-2 Beaver měla připomenout návrat československých letců z Anglie po konci 2. světové války před 75 lety. ČTK to řekla mluvčí letiště Kateřina Pavlíková.

Váleční letci přilétávali sice postupně již od konce války v Evropě, ale 13. srpna se na slavnostně vyzdobené letiště vrátilo celkem 54 pilotů Československého stíhacího křídla s letadly Supermarine Spitfire LF Mk.IXE v čele s jejich velitelem Jaroslavem Hlaďem. Jedno z těchto stíhacích letadel je dosud vystaveno v Dopravní hale Národního technického muzea v Praze.

Z přibližně 2400 Čechoslováků a Čechoslovaček, kteří sloužili v britském Královském letectvu, jich za druhé světové války zahynulo skoro 500. Po nástupu komunistů k moci v únoru 1948 byli mnozí z nich z politických důvodů perzekvováni, vězněni, či jinak omezováni na svobodě a lidských právech.

Součástí oslav byl pietní akt u dvou památníků obětí druhé světové války z řad letců i zaměstnanců letiště ve veřejném prostoru před Terminálem 4. Při této příležitosti připravilo Národní technické muzeum a Letiště Praha také panelovou výstavu fotografií z příletu československých stíhačů na ruzyňské letiště 13. srpna 1945 a jejich slavnostního defilé, které se konalo 21. srpna 1945 na Staroměstském náměstí v Praze. Veřejnost tuto výstavu bude moci zhlédnout poté od 1. září ve spojovacím koridoru mezi terminály na Letišti Václava Havla Praha. Výstava dostala název "Konečně doma! Finally home!".

Letiště Praha si výročí připomíná i programem Runway Parku, který nabízí všem návštěvníkům během léta zábavný program přímo na bývalé letištní dráze 22. Sedmý prázdninový víkend se i v tomto zábavním parku ponese v duchu letectví a československých letců. Návštěvníci se mohou na letišti těšit na věrnou kopii bojového letounu Supermarine Spitfire, vojenské stany britského Královského letectva, dobové uniformy i ukázku předmětů používaných válečnými piloty. Vojenské zájmové spolky si také připravily přednášku nejen o ikonickém spitfiru a o životě letců, ale zejména ukázku letecké přípravy bombardérů a stíhačů RAF.

Vstupenky do Runway Parku jsou k dostání online v prodejní síti GoOut.cz či na webových stránkách Letiště Praha www.runwaypark.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď