Přijatá opatření na podporu ekonomiky jsou podle MF 1,15 bilionu Kč

foto Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na snímku z 16. června 2020.

Praha - Celková přijatá opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru aktuálně činí zhruba 1,15 bilionu korun, tedy 20,8 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z aktualizovaného přehledu k 10. červnu, o kterém dnes na setkání organizovaném Lidovými novinami informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Někteří ekonomové vyčíslenou podporu kritizují nebo zpochybňují. Pokles ekonomiky bude letos asi větší, než odhaduje MF v dubnové prognóze, uvedla bez konkrétního údaje Schillerová. Dubnový odhad MF je minus 5,6 pct.

Na počátku května podle MF celková přijatá opatření na podporu ekonomiky činila 1,13 bilionu korun, tedy 20,4 procenta hrubého domácího produktu.

Ministerstvo v novém přehledu zvýšilo objem schválené přímé podpory na 271,1 miliardy korun z 255,2 miliardy korun 7. května. Nově je to tak 4,9 procenta HDP, proti předchozím 4,6 procenta HDP. Odklady daní a odvodů MF zvýšilo na 26,7 miliardy (0,5 procenta HDP) z 22,2 miliardy korun a záruky ponechalo na 851,5 miliardy korun (15,4 procenta HDP).

Stát podle Schillerové k 22. červnu poskytl pomoc v souvislosti s pandemií za 88,4 miliardy korun. Přímá pomoc občanům a firmám činila 56,7 miliardy korun, další výdaje z vládní rozpočtové rezervy 16,4 miliardy korun a objem u podpořených úvěrů je 15,3 miliardy korun. Tyto data bude MF zveřejňovat pravidelně vždy s měsíčními výsledky státního rozpočtu.

Schillerová dnes také zopakovala, že si Česko v objemu pomoci nevede ve srovnání s dalšími státy špatně. Přímá pomoc z rozpočtu podle ní patří po Německu k nejvyšším v přepočtu na HDP. Podle výpočtů institutu Bruegel je ale pomoc ČR v případě odkladů daní a odvodů ze srovnávaných zemí nejnižší a v případě záručních schémat čtvrtá nejvyšší.

Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš už dříve upozornil na to, že 15,4 procenta HDP ve formě státních záruk za úvěry je "z říše snů". "I když programy COVID 3 a COVID plus budou fungovat hladce, úvěry v celkovém objemu přes 800 miliard korun opravdu letos neuvidíme," uvedl. Podle údajů ČNB bylo k 12. červnu například vyčerpáno z programu COVID III 17 milionů korun. Žádostí bylo schváleno za 143 milionu korun a přijatých žádostí za 11,9 miliardy korun. Záruční kapacita COVID III je 500 miliard korun.

Dlouhodobě také vládu za pomalé poskytování pomoci ekonomice kritizuje hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Podle ní je slibovaná vládní pomoc české ekonomice mnohonásobně vyšší než reálná pomoc.

"Celá řada věcí se mohla samozřejmě udělat chytřeji. Stojím si ale za tím, že opatření na pomoc ekonomice jsou masivní a rychlá," uvedla dnes Schillerová. Chyby podle ní byly především u programů COVID I a COVID II.

Podrobná kvantifikace přijatých opatření v souvislosti s pandemií COVID-19 (aktualizováno k 10. červnu): 

v mld. Kč

PŘÍMÁ PODPORA 4,9 procenta HDP 271,1
Opatření na příjmové straně 151,6
- Daňová opatření (Kompenzační bonus pro OSVČ a malá s.r.o, loss carryback, zrušení daně z nabytí nem. věcí, prominutí záloh, snížení DPH a silniční daně) 113,5
- Opatření v odvodech pojistného (prominutí záloh pro OSVČ, Antivirus C) 36,6
- Ostatní opatření na příjmech (nižší dividendy z LEtiště Praha) 1,5
Opatření na výdajové straně 119,5
- Oblast zdravotnictví (navýšení platby za státního pojištěnce, platů, ochranné pomůcky, zdravotnický materiál, oddlužení nemocnic apod.) 47,1
- Nové sociální transfery (prodloužení a zvýšení ošetřovného, včetně ošetřovného OSVČ) 15,4
- Přímá podpora firem (program Antivirus, Úvěr COVID I, úvěry z PGRLF, program COVID - nájemné) 41,5
- Ostatní (navýšení investic SFDI, rozvoj venkova, v oblasti kultury, lesnictví, zemědělství, apod.) 15,5
UPRAVENÍ ZÁLOH (LIKVIDITA) 0,5 procenta HDP 26,7
Očekávání ohledně individuálních úprav záloh na DPFO a DPPO, posunutá podání, odklad EET a jiné 26,7
ZÁRUČNÍ SCHÉMATA 15,4 procenta HDP 851,5
COVID II - záruční kapacita 20
- COVID III - záruční kapacita 500
- EGAP - zvýšení pojistné kapacity na 330 mld. Kč 330
- COVID Praha - záruční kapacita 1,5
CELKEM VŠE 20,8 procenta HDP 1149,3

 

Zdroj: MF

Schillerová: Pokles ekonomiky bude asi větší než odhady z dubna

Pokles české ekonomiky bude letos zřejmě větší, než odhadovalo ministerstvo financí v poslední dubnové prognóze. V ní úřad počítá s poklesem o 5,6 procenta. Na dnešním setkání organizovaném Lidovými novinami to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Konkrétní údaje neuvedla. Dodala ale, že odhad OECD ohledně poklesu české ekonomiky o 9,6 procenta považuje za "hodně černý scénář".

Zároveň ministryně informovala, že její úřad zveřejní další makroekonomickou prognózu později, a to až 10. srpna. Úřad chce totiž počkat například na podrobnější údaje o vývoji české i evropské ekonomiky nebo mít dlouhodobější údaje o vývoji státního rozpočtu. Za standardních podmínek by mělo MF zveřejnit novou prognózu v červenci.

"Odmítla jsem, abychom nyní dělali makroekonomickou predikci, protože by to bylo velmi nepřesné číslo a pro nás je stále tolik neznámých. Proto jsme se rozhodli, že to svážeme až s přípravou rozpočtu na rok 2021. Přeci jen odhady MF mají určitou váhu," uvedla dnes ministryně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 23:00 -6°C

Celá předpověď