Přidejte se k Moskvě a Minsku, jaderné zbraně budou pro všechny, řekl Lukašenko

foto Ilustrační foto - Běloruský prezident Alexander Lukašenko.

Minsk - Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko prohlásil, že Kazachstán a další bývalé sovětské republiky mohou vstoupit do svazového soustátí Ruska a Běloruska, aby získaly přístup k jaderným zbraním. Upozornil však, že nejde o oficiální návrh, ale o jeho osobní názor, napsal list Kommersant na svém webu. Minsk a Moskva tento týden podepsaly dokumenty ohledně rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku.

"Nemyslím si, že (prezident Kazachstánu Kasym-Žomart) Tokajev se kvůli tomu nějak trápí. Ale pokud ano, nikdo - a ani já - není proti tomu, aby Kazachstán a další země měly tak těsné vztahy, jako my máme s Ruskou federací," řekl Lukašenko v televizním pořadu Moskva, Kreml. "Do svazu Běloruska a Ruska je záhodno vstoupit - a jaderné zbraně budou pro všechny," prohlásil podle Kommersantu.

Během summitu Euroasijské hospodářské unie (EAHU), který se tento týden konal v Kremlu, kazachstánský prezident Tokajev podle médií na adresu ruských a běloruských spojenců poznamenal, že dvě země se dělí o jedny jaderné zbraně. Uvedl také, že ve světové politice se objevil unikát, že dvě země tvoří jeden stát, tedy svazové soustátí, a že ostatní členové EAHU si potřebují ujasnit, jak s tímto fenoménem spolupracovat.

Kreml o den později objasnil, že svazové soustátí, které Rusko a Bělorusko formálně tvoří od roku 1999, představuje pokročilejší formu integrace než EAHU. Tokajevův mluvčí Ruslan Želdibaj následně prohlásil, že Kazachstán se nechystá vstoupit do svazků s dalšími státy a integrace v rámci EAHU má být výlučně ekonomická.

Minsk a Moskva tento týden podepsaly dokumenty ohledně rozmístění nestrategických ruských jaderných zbraní v Bělorusku. Moskva si nicméně vyhradila, že jaderné zbraně nepředá svému spojenci, ponechá si nad nimi kontrolu a také rozhodování o jejich případném použití. Lukašenko tvrdil, že Rusko s přesunem zbraní již začalo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď