Přibývá požárů luk či lesa,na Jablonecku hoří les na 15 hektarech

foto Zvláštní, čtvrtý, stupeň poplachu vyhlásili hasiči 6. dubna 2020 odpoledne kvůli požáru lesa u Železného Brodu na Jablonecku. V Horské Kamenici nad Spálovem hoří zhruba na 15 hektarech, zasahuje tam 22 jednotek. Likvidaci požáru ztěžuje silný vítr. Hasiči kvůli silnému zakouření zasahují v dýchacích přístrojích.

Praha - V posledních dnech výrazně přibývá požárů luk, trávy či lesa. Spojené jsou často s vypalováním trávy nebo klestí, jejich šíření napomáhá suché počasí a dnes i vítr, uvedli hasiči. Nabádají ke zvýšené opatrnosti. Zvláštní, čtvrtý, stupeň poplachu byl dnes odpoledne vyhlášen kvůli požáru lesa u Železného Brodu na Jablonecku, hoří na 15 hektarech, na místě je 22 jednotek. K dalším větším požárům porostů vyjížděli hasiči na Blanensku v Jihomoravském kraji, na Vysočině byl nejzasaženějším okres Pelhřimov. K vyššímu počtu požárů trávy a lesní hrabanky vyjížděli i středočeští hasiči.

Fotogalerie

Likvidaci požáru lesa u Železného Brodu na Jablonecku komplikuje silný vítr. V Horské Kamenici nad Spálovem hoří zhruba na 15 hektarech, zasahuje tam už 22 jednotek, s uhašením požáru v náročném horském terénu pomáhá i vrtulník. Sehnat ho ale nebylo podle mluvčí hasičů Lucie Hložkové jednoduché. "Požáry jsou po celé republice," uvedla. Lidé jsou doma, nechodí do práce a je hezky, tak se snaží po zimě spálit na zahradě vše, co mohou, podotkla v narážce na karantenní opatření kvůli koronavirové epidemii. Několik požárů v Libereckém kraji vzniklo podle mluvčí i kvůli neopatrnosti po lesní těžbě nebo vypalování trávy.

Kraj Vysočina v reakci na počet požárů a sucho dnes do odvolání zakázal pálení klestí. Zákaz se vztahuje i na používání pyrotechniky nebo jízdu motorových vozidel ve volné přírodě mimo silnice. Hasiči na Vysočině museli od rána vyjet asi k 80 požárům. Vlivem silného větru se po víkendovém pálení rozhořela špatně uhašená ohniště. Nejvíc zasažený je okres Pelhřimov, řekla mluvčí hasičů Petra Musilová.

Čtyři požáry porostů likvidovalo odpoledne také asi 80 hasičů na Blanensku, u tří vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. U Štěchova hořel les o ploše asi 100krát 30 metrů, u Tasovic hrabanka, u Kunštátu klestí na pasece. U všech těchto požárů byl vyhlášen druhý stupeň poplachu, což znamená, že se zásahu účastní do deseti hasičských jednotek. Hasiči také vyjížděli k požáru trávy u Úsobrna.

V Ústeckém kraji zasahovali hasiči u požárů lesa a trávy na Děčínsku. U Hoštic nad Labem likvidovalo pět jednotek požár lesa a složeného dřeva. Další hasily hořící trávu u trati nad Dolním Žlebem. Ve Středočeském kraji hořelo například v lesích u Křivsoudova na Benešovsku, Kozohlod na Kutnohorsku nebo Vlkančic u Prahy.

Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně, nejzávažnější je čtvrtý, který bývá vyhlašován jen při mimořádných situacích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 1. října 2020

Očekáváme v 5:00 8°C

Celá předpověď