Příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer mapuje kniha Archy života

foto Předáním symbolického klíče 6. ledna slavnostně skončila oprava secesní vily Löw-Beer v Brně za více než 60 milionů korun, jejíž součástí bude nová expozice. Rekonstrukce vily rodičů Grety Tugendhatové trvala téměř dva roky. Vila sousedící se světoznámou vilou Tugendhat by se měla otevřít veřejnosti v prvním pololetí letošního roku.

Brno - Příběh židovské rodiny Löw-Beer, po které na Moravě zůstaly významné architektonické i průmyslové památky, mapuje kniha Archy života. Vydalo ji nakladatelství Books&Pipes, autorem je Daniel Low-Beer, přímý potomek posledního majitele textilního impéria v Brně a Brněnci na Svitavsku. Spisovatel po celém světě sbíral vzpomínky členů rodiny, kterým se podařilo uniknout před holokaustem, i jejich potomků.

Fotogalerie

Archy života jsou podle autora příběhem o přežití jednoho jména a lidí, kteří si ho předávají z generace na generaci. "Rodina Löw-Beerů nyní žije rozptýlena po celém světě: její členové jsou občany Brazílie, Kanady, Spojených států, Austrálie, Anglie, karibských zemí i Švýcarska, nicméně v Česku či Slovensku z rodiny nezůstal vůbec nikdo," napsal autor.

Příběh začíná v židovském ghettu v Boskovicích na Blanensku. Löw-Beerům se během několika desetiletí podařilo vypracovat v sebevědomou podnikatelskou rodinu, která zbohatla díky textilkám, ale také cukrovarům nebo cementárnám. Status rodiny na přelomu 19. a 20. století dokládají vily v Brně i na Svitavsku. Z rodiny Löw-Beerů pocházela také Greta Tugendhatová, která s manželem Fritzem nechala vystavět modernistickou vilu Tugendhat, zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO.

Rozlet rodiny ukončil nástup nacismu. Kvůli židovskému původu museli Löw-Beerové krkolomně prchat před nacisty z Evropy. Některým členům rodiny se to podařilo, dalším nikoliv. Například Alfred Löw-Beer neunikl, našli jej mrtvého na kolejích v pohraničí. Zřejmě byl za nevyjasněných okolností zavražděn. "Jeden z nejbohatších a nejmocnějších mužů v Československu zemřel v přestrojení za krejčího s pouhými devíti markami v kapse," píše se v knize.

Další členové rodiny si na různých místech světa vybudovali novou existenci. Kromě vážných problémů se museli vypořádat i s jedním spíše humorným. Jejich jméno Löw-Beer, pocházející z němčiny, v angličtině náhle znělo směšně: Low-Beer bez přehlásky lze totiž přeložit třeba jako slabé pivo.

Součástí knihy jsou historické i současné fotografie a rodokmen Löw-Beerů. Předmluvou ji opatřil Thomas Kenneally, autor knihy Schindlerův seznam. Zachránce Židů Oskar Schindler totiž za druhé světové války působil právě v jedné z továren vybudovaných Löw-Beery. Nadační fond plánuje v bývalé textilce v Brněnci vybudovat památník Schindlerova archa.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 25. července 2021

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď