Při zbraňové amnestii odevzdali lidé 3700 zbraní a 133.000 kusů střeliva

foto Pistole, střelba, kriminalita - ilustrační foto.

Praha - Při zbraňové amnestii, která trvala letos od konce ledna do 31. července, lidé odevzdali nebo si nechali zaregistrovat téměř 3700 zbraní a 133.000 kusů střeliva. Na webu to dnes oznámilo policejní prezidium. Nejčastěji šlo o krátké střelné zbraně, jako jsou pistole a revolvery. Některý materiál lidé nemohli bezpečně přinést osobně, policejní pyrotechnici proto ve 141 případech vyjeli, aby se postarali o odborné zajištění munice na místě.

Lidé mohli během amnestie bez vysvětlování a bez postihu odevzdat nelegálně držené zbraně, mohli také požádat o zaregistrování nelegálně držené zbraně a legálně si ji ponechat.

"Oproti předchozím amnestiím se jedná o nejslabší amnestii co do počtu odevzdaných zbraní, nicméně ve finále se počet odevzdaných zbraní přiblížil úplně první amnestii, která byla v roce 1996," uvedl ředitel služby pro zbraně a bezpečnostní materiál policejního prezidia Milan Prchal. Nejvíce zbraní podle něj lidé odevzdali při amnestii v roce 2009, kdy bylo odevzdáno více než 7000 zbraní.

Z celkového počtu 3678 odevzdaných zbraní jich bylo nejvíce, 550, ve Středočeském kraji. Na policejním webu to uvedla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. Následovala Praha se 464 zbraněmi a Jihomoravský kraj s 367 zbraněmi. Nejméně zbraní lidé odevzdali v Karlovarském kraji, bylo jich 77.

V Olomouckém kraji odevzdali lidé podle mluvčí tamní policie Marie Šafářové 276 zbraní, téměř 90 procent z nich se ale po zaregistrování vrátilo majitelům. "Pokud nebyli držiteli zbrojního průkazu, museli si požádat o vydání příslušných dokladů nebo povolení opravňujících k nabytí vlastnictví, držení a případně nošení zbraně a střeliva," uvedla Šafářová. Státu lidé zbraně podle ní nechávali většinou v případě, kdy byly poničené a dále nepoužitelné. Naopak střelivo lidé státu spíše přenechávali.

V Královéhradeckém kraji, kde lidé podle mluvčí Magdalény Vlčkové celkem odevzdali 233 zbraní, jeden muž například oznámil tank T 34/85 a samohybné dělo SD-100. Oba obrněnce držel od 90. let minulého století legálně, ale měl pochybnost, zda jsou obě zbraně dostatečně podle současných předpisů znehodnocené.

Jiný muž z Rychnovska zase policistům přinesl brokovnici z 19. století. Poté, co bude prověřena, bude podle Vlčkové pravděpodobně vrácena majiteli bez registrace, jedná se totiž o historickou zbraň. Vlčková zmínila i muže, který za hradecký klub oznámil vlastnictví nefunkčního pevnostního kanonu v objektu v Orlických horách.

Podle policejního prezidia policisté všechny odevzdané zbraně prověřili v evidencích a následně je odeslali na balistické expertizy. Dosud nezjistili, že by některá z odevzdaných zbraní souvisela se spácháním trestné činnosti. Policisté ale upozornili, že expertizy dosud neskončily.

Zbraňová amnestie byla v ČR před letošním rokem vyhlášena čtyřikrát, při poslední v roce 2014 bylo odevzdáno 5877 zbraní a 484.744 kusů střeliva.

Počty legálně nahlášených zbraní a vydaných zbrojních průkazů v České republice v posledních letech rostou. Loni policie evidovala 307.372 vydaných zbrojních průkazů a 900.087 zbraní. Vlastnit a nosit střelnou zbraň smí v ČR legálně pouze ten, kdo je držitelem zbrojního průkazu nebo zbrojní licence. Výjimku tvoří zbraně, které nepodléhají registraci u policejního útvaru. Novela, která začala platit v lednu, například zjednodušila způsob likvidace zbraní nebo zavedla nové kategorie zbraní.

Sněmovna v červnu schválila senátní doplnění Listiny základních práv a svobod, podle kterého bude právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek ústavně zakotveno. Předminulý týden změnu potvrdil i Senát.

Počty odevzdaných zbraní v jednotlivých krajích:

Kraj Počet odevzdaných zbraní (v ks)
Hlavní město Praha 464
Středočeský kraj 550
Jihočeský kraj 343
Plzeňský kraj 265
Karlovarský kraj 77
Ústecký kraj 249
Liberecký kraj 205
Královéhradecký kraj 233
Pardubický kraj 121
kraj Vysočina 171
Jihomoravský kraj 367
Olomoucký kraj 276
Moravskoslezský kraj 222
Zlínský kraj 144

 

Zdroj: Policejní prezidium ČR

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 17. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď