Při nehodě turistického autobusu na Madeiře zemřelo 29 lidí

foto Nehoda autobusu na portugalském ostrově Madeira.

Lisabon - Při nehodě turistického autobusu na portugalském ostrově Madeira zahynulo ve středu večer 29 lidí. Podle portugalského prezidenta jde výhradně o německé turisty. Německé ministerstvo zahraničí to nepotvrdilo, i když připustilo řadu německých obětí. Dalších 27 lidí bylo zraněno, z toho někteří vážně, informovala místní média. Příčiny nehody vyšetřuje policie. Portugalsko kvůli havárii vyhlásilo třídenní státní smutek.

Fotogalerie

České ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by v autobuse byli čeští turisté.

Autobus havaroval kolem 18:30 místního času (19:30 SELČ) u obce Caniço, kde turisté v hotelu Quinta Splendida trávili velikonoční dovolenou. Lidé byli na cestě do hlavního města ostrova Funchal, kde je čekala slavnostní večeře. Řidič autobusu v zatáčce v kopcovitém terénu zřejmě ztratil kontrolu nad vozidlem, které vyjelo ze silnice a ve svahu se převrátilo na jeden z domů. V době nehody v domě nikdo nebyl.

Nehoda autobusu na portugalském ostrově Madeira. Podle portugalského listu Observador jelo autobusem 57 lidí. Mezi zraněnými je portugalský řidič a místní průvodkyně, další pasažéři byli podle portugalských úřadů výhradně Němci.

Podle šéfky nemocnice ve Funchalu Tomásie Alvesové zemřelo přímo na místě havárie 28 lidí, další člověk pak zemřel po převozu do nemocnice na jednotce intenzivní péče. Oběti havárie byly převezeny do pohřební síně na letišti ve Funchalu a podle portugalských úřadů budou do soboty identifikovány.

Většina přeživších, mezi nimiž je podle Alvesové 18 žen a 11 mužů ve věku mezi 40 a 60 lety, utrpěla vážná zranění. Devět pasažérů ale už po ošetření drobnějších poranění mohlo opustit nemocnici. Zraněné lidi, kteří budou schopni převozu, budou speciálně vybavená vojenská letadla postupně přepravovat do nemocnic v pevninském Portugalsku. Letadlo zdravotní záchranné služby dalo k dispozici i Německo.

Nehoda autobusu na portugalském ostrově Madeira. "Za všechny Portugalce chci v této tragické chvíli vyjádřit lítost a solidaritu zvláště příbuzným obětí, jimiž jsou, jak mi bylo řečeno, výhradně Němci," uvedl v portugalské televizi RTP prezident Marcelo Rebelo de Sousa.

Premiér António Costa o tragédii hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Mluvčí Merkelové Steffen Siebert uvedl, že vláda v reakci na nehodu zřídila telefonní linku, na níž mohou lidé získat informace, zda jsou mezi mrtvými či zraněnými jejich blízcí. Německé úřady o počtu zraněných a mrtvých turistů dosud oficiálně neinformovaly s tím, že se teď pokoušejí kontaktovat rodiny obětí.

Kancléřka Merkelová je podle vyjádření zveřejněného na twitteru zprávami o nehodě otřesená a vyjádřila už soustrast rodinám obětí. "Tragická nehoda autobusu na Madeiře námi hluboce otřásla. Musíme vycházet z toho, že mezi oběťmi je mnoho Němců. Vyjadřujeme upřímnou soustrast příbuzným mrtvých a myslíme na zraněné," napsal na twitteru německý ministr zahraničí Heiko Maas. Ten už se na Madeiru osobně vydal, a to společně s týmem lékařů, psychologů a konzulárních úředníků.

Příčinu nehody policie podle médií zatím nezná. Autobus havaroval v kopcovitém terénu poblíž pobřeží ostrova ještě za denního světla a za dobrého počasí. Podle portugalských médií vyšetřovatelé zvažují hypotézu, že nehodu způsobila technická závada - buď selhání brzd, nebo zaseknutý plynový pedál.

Zeman kondoloval prezidentovi Německa kvůli nehodě autobusu

Prezident Miloš Zeman vyjádřil prezidentovi Německa Franku-Waltru Steinmeierovi soustrast kvůli nehodě autobusu s německými turisty v Portugalsku. Při havárii na ostrově Madeira zahynulo ve středu večer 29 lidí. Kondolenci dnes zveřejnil mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček.

"S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o tragické dopravní nehodě autobusu na portugalském ostrově Madeira, která si vyžádala téměř tři desítky lidských životů a mnoho zraněných," napsal Zeman v kondolenčním telegramu. "Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je úterý 18. února 2020

Očekáváme v 15:00 9°C

Celá předpověď