Hrad: Zeman se v pátek spojí s Babišem, v sobotu přes video s Fialou

foto Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář na briefingu 21. října 2021 na Pražském hradě zveřejnil záznam, na kterém prezident Miloš Zeman (vlevo) podepisuje listinu k svolání zasedání Sněmovny.

Praha - Prezident Miloš Zeman se v pátek telefonicky spojí s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a v sobotu prostřednictvím videokonference s předsedou ODS a kandidátem na předsedu nového kabinetu Petrem Fialou. Oznámila to dnes prezidentova kancelář. Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), v níž se Zeman léčí, zakázala kvůli zhoršené epidemické situaci ve středu návštěvy na akutních odděleních, kam se řadí i rehabilitační lůžko, na které byl dnes Zeman přeložen.

Babiš dnes nejprve ČTK řekl, že měl na pátek 11:00 domluvenou schůzku s prezidentem. Nemocnice mu ale následně sdělila, že jsou návštěvy zakázané. Před odletem z Maďarska novinářům řekl, že mu ředitel ÚVN a Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral nabídl možnost mluvit s prezidentem on-line, nepovažuje to ale za vhodné.

"Nechápu, když jsem třikrát očkovaný a šel bych tam s respirátorem, proč bych ho nemohl navštívit," řekl Babiš. Dodal, že ohledně návštěv komunikuje jen se Zavoralem a čeká na další termín schůzky, když se stav prezidenta zlepšil a leží nyní na standardním pokoji rehabilitačního oddělení. Večer Babiš ČTK potvrdil, že se s hlavou státu v pátek spojí telefonicky.

Zeman také podle Hradu uložil své kanceláři připravit návrhy rozhodnutí o přijetí demise vlády a o pověření kabinetu výkonem funkce do ustanovení nového. Sestavují jej koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN.

Podle hradní kanceláře se Zeman od úterý do dneška setkal v ÚVN opakovaně se svými rodinnými příslušníky a také s kancléřem Vratislavem Mynářem.

Podle ÚVN léčba, zejména komplexní nutriční podpora, vedla ke zlepšení prezidentova klinického stavu, proto se dnes mohl z jednotky intenzivní péče přesunout na standardní pokoj. Důvodem hospitalizace byly podle nemocnice komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění, k nimž vedl zhoršený příjem potravy a tekutin.

ÚVN v minulých dnech oznámila vznik multioborového konzilia, které posoudí Zemanův zdravotní stav. Jeho složení zveřejnit nechce. Členství potvrdil končící rektor Univerzity Karlovy a lékař Tomáš Zima, z informací ČTK a serverů Seznam Zprávy a iDNES.cz také vyplývá, že dalšími členy budou chirurg Pavel Pafko a fyzioterapeut Pavel Kolář. Konzilium se poprvé sejde v pátek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď