Prezident Petr Pavel se v Berlíně sejde s kancléřem Olafem Scholzem

foto Ilustrační foto - Německý kancléř Olaf Scholz.

Berlín - S českým prezidentem Petrem Pavlem se při jeho návštěvě Berlína příští týden v úterý sejde německý kancléř Olaf Scholz. Novinářům to dnes řekl mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit. Pavel se setká také se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a s jeho předchůdcem Joachimem Gauckem. Český prezident si Německo zvolil po Slovensku a Polsku jako třetí zemi, kterou po nástupu do funkce navštíví. Dnes řekl, že během své návštěvy v Německu neočekává sporná témata.

"Tématy budou bezpečnostní situace s ohledem na ruskou útočnou válku proti Ukrajině, ale i mezinárodní, evropské a bilaterální otázky," řekl Hebestreit. Poznamenal, že po jednání Pavla se Scholzem nebude žádná tisková konference, neboť je to jen běžné setkání prezidenta s kancléřem.

Pavel do Německa přijede v pondělí 20. března, oficiální program ho ale čeká až v úterý. Hned dopoledne se sejde se spolkovým prezidentem Steinmeierem v jeho sídle v berlínském zámku Bellevue. Zde Steinmeier přivítá Pavla s vojenskými poctami. Po jednání podle úřadu spolkového prezidenta obě hlavy státu předstoupí před novináře.

Pavel dnes českým novinářům před odletem z dvoudenní oficiální návštěvy Polska řekl, že by cesty do Německa rád využil ke znovunastavení vztahů mezi prezidenty obou zemí. "Myslím, že s každým novým prezidentem je potřeba navázat osobní vztahy znovu," řekl Pavel. Od jednání s německým protějškem Steinmeierem si slibuje, že bude otevřené, i když podle něj patrně nebude "až tak vstřícné" jako v Polsku. "Přece jen Německo je v jiné roli. Ale neočekávám, že by tam bylo jakékoli sporné téma. Naopak ze signálů, které jsem měl, je i na straně Německa pozitivní očekávání," dodal český prezident.

Pavel v úterý navštíví také Památník berlínské zdi, setká se s krajany nebo s experty opoziční konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) na zahraniční a bezpečnostní politiku a na českém velvyslanectví bude jednat s bývalým spolkovým prezidentem Gauckem. Nového českého prezidenta k sobě pozvala také Německá společnost pro zahraniční politiku (DGAP).

"Svou brzkou návštěvou Berlína hned na počátku svého mandátu vysílá Pavel zcela pozitivní signál," uvedl dnes poslanec CDU Knut Abraham. "Praha a Berlín hledí velmi podobně na složitou situaci v Evropě, která je ovlivněna ruskou válkou proti Ukrajině," sdělil v prohlášení. Poznamenal, že oceňuje Pavlův zájem o přeshraniční spolupráci, a to i na úrovni regionů. "Spolková vláda by měla českého prezidenta přijmout s otevřenou náručí," dodal.

Abraham bude od pondělí nadcházejícího týdne v Praze, kam jede s delegací poslanců ze Saska, Durynska, Saska-Anhaltska a Hesenska. Spolu s Českem podporuje Abraham zlepšení celoroční splavnosti Labe, ve Spolkovém sněmu totiž zastupuje jeden z polabských regionů v Braniborsku.

Do Německa se vydá Pavel znovu v květnu, kdy slíbil bavorskému premiérovi Markusi Söderovi setkání v Selbu v rámci bavorsko-českých oslav. Ty u příležitosti bavorsko-českých týdnů přátelství potrvají 12 týdnů od 19. května do 6. srpna. Akce se koná jako symbol dosavadních úspěchů přeshraničního rozvoje regionů Bavorska a Česka, naplánovány jsou kulturní události na obou stranách hranice.

Bavorsko navštívil Pavel již v únoru krátce po zvolení, když se v Mnichově zúčastnil Mnichovské bezpečnostní konference. Na její okraj se setkal mimo jiné s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a také se Söderem. Bavorský premiér o schůzku s Pavlem požádal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď