Prezident jmenoval Prymulu ministrem zdravotnictví

foto Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 21. září 2020 na zámku v Lánech vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymulu, který má být jmenován novým ministrem zdravotnictví.

Praha - Novým ministrem zdravotnictví je Roman Prymula (za ANO). Do funkce ho dnes odpoledne jmenoval prezident Miloš Zeman. Epidemiolog Prymula ve funkci nahradil Adama Vojtěcha (za ANO), který svoji rezignaci oznámil dnes ráno novinářům. Prohlásil, že odchodem chce vytvořit prostor pro nové řešení epidemie koronaviru v době, kdy se situace v Česku výrazně zhoršila. Podle opozice, která k odchodu Vojtěcha vyzývala už od jara, přišla změna v čele ministerstva zdravotnictví pozdě, nic neřeší a odpovědnost za krizi nese sám premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér dnes večer přednese projev v televizi.

Premiérovi Vojtěch oznámil své rozhodnutí rezignovat na ministerskou funkci v pátek večer na osobní schůzce. S prezidentem záležitost předseda vlády projednal v neděli. Vojtěch podle Babiše zůstává poslancem a bude spolupracovat s ministerstvem zdravotnictví na koncepčních záležitostech, jako jsou vzdělávání sester a lékařů nebo boj proti rakovině.

Babiš dnes před novináři několikrát Vojtěcha pochválil za práci na ministerstvu a prohlásil, že končící ministr měl vždy jeho podporu. Podle něj byl dobrý v koncepčních věcech, ale úřad v době pandemie potřebuje krizové řízení. Prymula k tomu má podle premiéra předpoklady, i kvůli svému někdejšímu působení v armádě.

Prymula od roku 2017 pracoval jako náměstek ministra zdravotnictví, stal se jím za ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD). Předtím bývalý ředitel královéhradecké fakultní nemocnice působil na ministerstvu jako poradce. Z postu náměstka ministerstva musel odejít kvůli chybějící bezpečnostní prověrce. Tu jako ministr podle zákona potřebovat nebude. Širší veřejnost Prymulu poznala po vypuknutí koronavirové epidemie, kdy koordinoval na ministerstvu zdravotnictví kroky proti šíření nemoci.

Video: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil rezignaci
21.09.2020, 10:00, autor: ČTK/Hynek Beran, zdroj: ČTK

"Nedovedu si představit nikoho kompetentnějšího, který by stál v čele boje proti druhé vlně pandemie," řekl Zeman Prymulovi po jmenování. "Vím, jak skvěle jste obstál, když jste bojoval s první vlnou. A plně věřím, že stejně tak obstojíte i nyní ve velice a velice složité situaci," dodal.

Prymula chce v čele ministerstva dramaticky zlepšit komunikaci související s epidemií koronaviru, řekl to serveru SeznamZprávy. Vydávaná opatření musí být podle něj jednoznačná a srozumitelná. Domnívá se, že byl vybrán do čela resortu proto, že situaci jako bývalý náměstek zná. "Já se k tomu stavím tak, že kdyby tady nebyla krize, tak bych to velmi zvažoval, protože já jsem opakovaně deklaroval, že nechci jít do politiky. A ministr už je pozice, která je politickou nepochybně," uvedl. Situace podle něj vyžaduje velmi urgentní řešení, takže neměl šanci odmítnout, bylo by to neseriózní. Nevyloučil, že na ministerstvu nastanou drobné personální změny.

Třiatřicetiletý Vojtěch je třetím nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví, v čele resortu stál dva roky a devět měsíců. Podle premiéra Vojtěch v čele ministerstva udělal víc práce než většina jeho předchůdců a boj s první vlnou koronavirové epidemie zvládl "neuvěřitelně". Kdyby veškerou svou energii nemusel Vojtěch vynaložit na boj s koronavirem, jednou by se na něj vzpomínalo jako na nejlepšího ministra zdravotnictví, soudí premiér. Dříve Vojtěcha a jeho ministerstvo několikrát kritizoval.  

Počty nakažených koronavirem začaly od začátku září strmě růst. Minulý čtvrtek za jediný den přibylo více než 3000 případů, což bylo podobné číslo jako za celý březen, kdy se v Česku nákaza začala šířit. Stoupá i počet hospitalizovaných, pacientů ve vážném stavu a úmrtí s covidem-19. Vojtěch je přesvědčen, že pro zvládnutí epidemie udělal maximum a v resortu stihl prosadit řadu pozitivních změn.

V žebříčku popularity politiků, který dnes zveřejnila agentura STEM, se Vojtěch dostal v září na třetí příčku za Babiše a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). V lednu před vypuknutím epidemie byl šestý.

Podle některých opozičních politiků i politologů byl Vojtěch Babišovým otloukánkem. Názory odborné veřejnosti na Vojtěcha se různí. Podle epidemiologa Rastislava Maďara byl jedním z nejlepších porevolučních ministrů zdravotnictví. Dal na názor odborníků, jen měl problém jej prosadit ve vládě, řekl ČTK Maďar. Prezident České lékařské komory Milan Kubek si zase myslí, že Vojtěch měl odejít už po problémech s připraveností na epidemii na začátku roku. Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera ministr hodně udělal pro pacienty a připravil dobré novely zákonů. Prezident České lékárnické komory Aleš Krebs poděkoval Vojtěchovi za konstruktivní spolupráci. Pochvalné ohlasy přišly i od ředitelů nemocnic v regionech, hodnotí ho jako velmi férového a slušného ministra, který udělal maximum.

Opozice vyčítá Babišovi, že do práce Vojtěchovi často nekompetentně zasahoval, ale odpovědnost poté svaloval na jeho ministerstvo. Zmatky například provázelo částečné znovuzavedení nošení roušek po prázdninách. Vojtěch nejprve oznámil, že roušky se budou od září znovu nosit v hromadné dopravě, na úřadech, v obchodech, ve školách mimo třídy a na hromadných akcích. Posléze doplnil, že budou povinné i ve službách typu kadeřnictví a v restauracích mimo dobu konzumace. Později ale po jednání s Babišem ohlásil, že povinnost nebude platit pro školy, obchody, restaurace a služby. To se znovu změnilo poté, co v poslední době začalo rekordně přibývat nakažených i hospitalizovaných a nákaza se podle odborníků velmi rychle šíří.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 11. dubna 2021

Očekáváme v 5:00 4°C

Celá předpověď