Přes Moravu mezi Mikulčicemi a Kopčany je lávka za 100 milionů

foto Trnavský župan Jozef Viskupič (uprostřed s flašinetem) se zúčastnil 29. října 2019 slavnostního otevření lávky přes řeku Moravu, která spojuje Mikulčice na Hodonínsku a slovenské Kopčany.

Mikulčice (Hodonínsko) - Mezi Mikulčicemi na Hodonínsku a slovenskými Kopčany začala fungovat nová lávka přes řeku Moravu. Stála téměř 3,8 milionu eur (zhruba 100 milionů korun). ČTK o jejím slavnostním otevření řekla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Cílem lávky je spojit památkovou oblast Slovanského hradiště v Mikulčicích se slovenskou stranou pro cyklisty, pěší, návštěvníky i místní. Většinu nákladů pokryla Evropská unie, zbytek oba státy a kraje.

Fotogalerie

Projekt realizoval Jihomoravský kraj spolu s Trnavským samosprávným krajem. Hejtman Bohumil Šimek (ANO) už dříve řekl, že stavba je dlouhodobou snahou obou krajů a že most spojí památky Velkomoravské říše a cyklostezky.

Mostní ocelová konstrukce vede přes státní hranici a měří 140 metrů. Šířka mostu je skoro pět metrů a výška devět metrů. Na most navazují cyklotrasy, součástí projektu je cyklostezka, která propojuje část bývalého slovanského hradiště Předhradí s lesní cestou vedoucí k mostu. Na slovenské straně vznikla infrastruktura nezbytná pro propojení oblasti kolem řeky a obce Kopčany s kostelem sv. Margity Antiochijské.

Lávky v nákladech desítek milionů korun přibližujících se až stovce milionů korun nejsou v České republice příliš obvyklé. V roce 2012 vznikla za 45 milionů lávka, která pro pěší a cyklisty spojila Český Těšín na Karvinsku a polský Těšín. Lávka je široká šest metrů a měří skoro 100 metrů. V Pardubicích zase chystají lávku za 40 milionů, která cyklistům umožní přejezd přes Labe mezi sídlištěm Míru a částí Polabiny. Lávku přes Labe plánuje i Hradec Králové v lokalitě Aldis. Radnice ale musela zrušit třetí tendr, ve kterém byla jediná nabídka za 142 milionů korun. Město přitom počítá s náklady na výstavbu kolem 48 miliony korun. Lávku u Kamenného rybníka chystá pro pěší a cyklisty také Plzeň, lávka zhruba za 25 milionů překlene rušný hlavní tah z Plzně na Most a také železniční trať do Žatce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 21. září 2020

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď