Policie ČR a Slovenska zvýší spolupráci, aby zprůchodnily hranici občanům

foto Příjezd státníků na první jednání širšího formátu evropských zemí, Evropského politického společenství, 6. října 2022, Pražský hrad, Praha. Český premiér Petr Fiala a jeho slovenský protějšek Eduard Heger.

Praha - Představitelé České republiky a Slovenska se dnes kvůli migraci dohodli na výraznější policejní spolupráci v blízkosti hranic, aby byly snáze průchodné pro občany obou zemí a nákladní a autobusovou dopravu. V České televizi (ČT) to dnes večer řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Kontroly na společných hranicích zavedené na konci září Českou republikou kvůli převážně syrským migrantům proudícím přes Slovensko a ČR do Německa podle Rakušana zůstanou i po 12. prosinci, dokdy mají zatím fungovat, o jejich dalším prodloužení ale budou jednat experti obou zemí.

Podrobnosti o policejní spolupráci oznámí v pátek český a slovenský premiér Petr Fiala (ODS) a Eduard Heger, kteří dnes jednali za účasti ministrů vnitra a policejních prezidentů obou zemí v pražské Kramářově vile. V krátkodobém horizontu není možné kontroly na hranicích ČR a Slovenska zrušit, řekl Rakušan. "Hledáme opatření, aby probíhaly plynuleji pro české a slovenské občany, aby byly jednodušší pro nákladní dopravu a autobusovou dopravu," doplnil.

Cílem je také vyslat signál převaděčům, že hranice není prostupná, řekl Rakušan. Podle ministra vnitra obě strany rovněž hledají cestu, jak se dohodnout na jednotné interpretaci readmisních dohod o vracení migrantů, které ČR a Slovensko zatím vykládaly trochu jiným způsobem.

Rakušan uvedl, že od začátku letoška policie v Česku zadržela zatím 20.707 migrantů, což je víc než při předcházející migrační vlně v roce 2015. Více než 14.000 z nich byli Syřané, které není možné kvůli občanské válce v Sýrii vrátit do země původu. Problém je na vnějších hranicích schengenského prostoru mezi Maďarskem a Srbskem, podotkl ministr. Na jednání v EU se nyní podle něj řeší to, jak uplatňovat readmise mezi těmito dvěma zeměmi nebo i Rakouskem a Srbskem.

Kontroly na hranicích ČR a Slovenska podle Rakušana neřeší evropskou migrační problematiku, ale problém bezpečnosti obcí na východě ČR a vnitřní bezpečnost země. Z německých statistik vyplývá, že počet migrantů na hranicích ČR a Německa klesl od zavedení kontrol na hranici se Slovenskem o víc než polovinu, řekl. Počty ale zatím neumožňují kontroly mezi ČR a Slovenskem po 12. prosinci zrušit. "Čísla tomu neodpovídají. Ale co jsme slovenské straně slíbili, že každé další prodloužení projde společným expertním rozhovorem," uvedl.

Dnešní pracovní večeře Fialy, Hegera, Rakušana a jeho slovenského protějšku Romana Mikulce a také policejních prezidentů Martina Vondráška a Štefana Hamrana v Kramářově vile trvala přibližně 1,5 hodiny. Heger ve středu řekl, že nynější situace na hranicích nemůže pokračovat, protože výhodou schengenského prostoru je volný pohyb. Slovensko je podle Hegera pro migranty tranzitní zemí a posílit je nutné ochranu vnější hranice schengenského prostoru. Fiala pak zdůraznil, že Česko muselo reagovat na nastalou situaci a učinilo tak nerado. Opatření podle něj funguje, přivítal ale možnost jednat o budoucím řešení na nejvyšší úrovni.

Slovenský policejní prezident ještě před dnešní schůzkou v Kramářově vile uvedl, že česká opatření na hranicích se Slovenskem nejsou účinná. Migranti vrácení z Česka už na Slovensku podle něj nejsou. Hamran také řekl, že Česko vrátilo na Slovensko 2800 migrantů, jež se následně do ČR ale zřejmě stejně dostali.

Česká vláda opakovaně rozhodla o prodloužení kontrol. Kabinet je naposledy prodloužil o 15 dní, tedy do 12. listopadu, podle části evropského nařízení, které umožňuje zavést ochranu hranic neprodleně. Dalších 30 dní budou kontroly fungovat podle jiné části nařízení, pokud k tomu nebude mít námitky Evropská komise.

Čeští a slovenští představitelé se koncem října přeli také o tom, zda české kontroly porušují schengenský kodex. Podle Mikulce Česko v souvislosti s předáváním migrantů porušuje takzvanou readmisní dohodu mezi oběma zeměmi. Rakušan naopak trvá na tom, že prodloužení kontrol na hranicích je přesně v mezích mezinárodních pravidel a Česko kodex žádným způsobem neporušuje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď