Předsedou středočeské ČSSD je Urban, lídrem kandidátky Hamáček

foto Ilustrační foto - Milan Urban z ČSSD.

Praha - Předsedou středočeské ČSSD se stal bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Zároveň bude dvojkou na středočeské kandidátce do Sněmovny, rozhodli ve čtvrtek delegáti krajské on-line konference. Lídrem kandidátky zvolili předsedu strany Jana Hamáčka, řekl dnes ČTK místopředseda ČSSD a šéf okresní organizace Praha-východ Jan Tvrdý. Urban v čele středočeské ČSSD vystřídal Robina Povšíka, který se rozhodl rezignovat.

Straníci podle Tvrdého chtěli, aby organizaci do voleb vedl někdo se zkušenostmi. Urban podle něj patří mezi respektované a uznávané osobnosti, a to nejen v ČSSD. "Z toho důvodu jsme ho nominovali a následně zvolili," dodal Tvrdý.

Urban byl ministrem průmyslu v letech 2003 až 2006 ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka. Byl také několik let místopředsedou ČSSD a šéfem jejího poslaneckého klubu. Ve středočeské ČSSD dosud zastával funkci místopředsedy.

Urban dnes ČTK řekl, že byl o novou roli požádán spolustraníky napříč krajem. "Někdo to řídit musí a je před volbami. Sociální demokracie se točí kolem pěti procent, tak se kolegové rozhodli a požádali mě, abych šel sociální demokracii na pomoc, což je závazek," uvedl. Za svůj jediný úkol označil převést stranu do klidnějších vod a dosáhnout volebního výsledku, který ČSSD zajistí pokračování ve Sněmovně.

Povšík podle Tvrdého odstoupil proto, aby středočeská ČSSD dostala nový impulz. Zároveň měl tento krok souvislost s neúspěchem ČSSD v loňských krajských volbách.

Konference své domovské organizace se zúčastnil i předseda ČSSD Hamáček, kterého delegáti zvolili lídrem kandidátky. Hamáček neměl protikandidáta a v tajné volbě získal 83 procent hlasů, což je podle Urbana i důkazem toho, že má důvěru straníků v současné kauze kolem Vrbětic. "O jiném lídrovi jsme ani neuvažovali," prohlásil Tvrdý.

Na dalších místech kandidátky jsou kromě Urbana například primář rakovnické porodnice Radek Poláček, radní Lysé nad Labem na Nymbursku Karolína Stařecká nebo právník Petr Kowanda.

O vrbětické kauze podle Tvrdého na konferenci nezazněly jiné informace než z médií. Straníci míní, že Hamáček se ničeho špatného nedopustil. "Bereme to jako útoky na jeho osobu," uvedl Tvrdý. Urban řekl, že jde o věc, která se týká exekutivy a straníci se jí ani příliš nezabývali. Podle Tvrdého z kauzy nikdo nedělal drama ani Hamáčka z ničeho neobviňoval. "Pro nás ta kauza víceméně skončila," dodal.

Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval výměnu skandálu kolem výbuchu muničního areálu ve Vrběticích za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu. Hamáček informace serveru popírá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď