Předsednictvo hnutí ANO zrušilo tři brněnské místní organizace

foto Policejní vůz poblíž domu v Údolní ulici v Brně, kde policisté 7. března 2019 navštívili byt brněnského radního a také člena dozorčí rady státního podniku ČD Cargo Jiřího Švachuly (ANO). Podle serveru iDNES.cz se vyšetřovatelé zajímají o veřejné zakázky a radního Švachulu zadrželi.

Praha - Předsednictvo hnutí ANO dnes zrušilo místní organizace v Brně-Židenicích, Brně-Černovicích a Brně-Starém Lískovci. Organizace dlouhodobě nepostupovaly v souladu s principy hnutí, řekl ČTK místopředseda ANO a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Hnutí mimo jiné reaguje na personální propojení některých členů místních organizací se dvěma policejními vyšetřováními, například s korupční kauzou na radnici Brno-střed, v níž figuruje bývalý politik ANO Jiří Švachula, a na napojení na pochybné skupiny mimo hnutí.

Navíc místopředseda brněnského hnutí ANO Pavel Dvořák ukončil členství v hnutí. Dvořák to potvdil ČTK, důvody ale neřekl. Média ho v minulosti označovala za Švachulova blízkého.

Zrušení se dotklo tří brněnských organizací. "Víceméně ty místní organizace dlouhodobě nepostupovaly v souladu s morálními principy a principy hnutí jako takovými," řekl Vokřál. Zrušením organizací se hnutí podle něj vyrovnává s neblahou minulostí a reaguje na řadu personálních propojení s policejními akcemi.

Organizaci v Brně-Židenicích chce ANO obnovit co nejrychleji. "Ty ostatní podle toho, abychom měli, když už budeme znovu vytvářet ty organizace, spolehlivé lidi, kteří budou dodržovat to, co se od nich v rámci hnutí očekává," doplnil Vokřál.

ANO je v Černovicích v koalici a má například místostarostku Šárku Korkešovou. Koalici tvoří i v Židenicích, kde je za ANO starosta Aleš Mrázek, v radě je i bývalý starosta René Novotný. Ve Starém Lískovci je hnutí ANO v opozici. Korkešová ČTK řekla, že o zrušení organizace neměla žádné signály ani od brněnské, ani od krajské organizace. Podle ní to může mít spojitost s tím, že organizace podporovaly na druhé místo kandidátky do letošních krajských voleb současného hejtmana Bohumila Šimka. Kandidátku vede Vokřál a Šimek je nakonec čtvrtý. "Proti tomu se zvedla vlna a teď zrušení organizací. Myslím si o tom své, ale pro mě je to definitivní tečka za hnutím ANO. Sestavím klub nezávislých a budu bojovat za občany, pro které chceme pracovat," uvedla Korkešová.

Dvořák důvody odchodu z hnutí nesdělil. "Po předchozí dohodě se svými kolegy a vedením oblasti jsem rezignoval k datu 29. února," napsal dnes ČTK bez bližších informací Dvořák.

Dvořák byl v minulosti radním městské části Brno-střed. Média ho označovala za blízkého spolupracovníka bývalého místostarosty radnice a dnes už bývalého radního Jiřího Švachuly, který je obviněný z manipulace zakázek na radnici.

Policie nedávno navrhla státnímu zástupci, aby Švachulu a další obviněné v souvislosti s údajnou korupcí na radnici Brno-střed obžaloval. Jde o 11 lidí a dvě firmy. Státní zástupce uvedl, že výše úplatků, které si skupina podle kriminalistů rozdělila, je dohromady zhruba 33 milionů korun. Ovlivněny byly podle policie zakázky v celkovém objemu asi za 328 milionů korun. Dotyční jsou obvinění z několika trestných činů, například z účasti na organizované skupině či z přijetí úplatku. Policejní razie se na radnici uskutečnila loni v březnu. Mezi obviněnými je například i bývalý místostarosta Brna-Ivanovic Petr Liškutin (dříve ANO).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pondělí 3. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď