Předsedkyní Sněmovny se stala Pekarová Adamová

foto Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny 10. listopadu 2021 v Praze zvolena předsedkyní Sněmovny. 

Praha - Předsedkyní Sněmovny dnes zvolili poslanci Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09). Byla jedinou kandidátkou, když nominanta hnutí ANO, vicepremiéra Karla Havlíčka, plénum z tajné volby před jejím zahájením vyřadilo kvůli neslučitelnosti funkcí. Předsedkyni TOP 09 Pekarovou Adamovou navrhla do nejvyšší funkce v dolní komoře koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), jež skládá budoucí většinovou vládu s koalicí Pirátů a Starostů a nezávislých. Poslanci zvolili v prvním kole čtyři místopředsedy Sněmovny. Ve druhém kole tajné volby místopředsedů Sněmovny uspěla Olga Richterová (Piráti). Bývalého předsedu dolní komory Radka Vondráčka (ANO) ani předsedu SPD Tomia Okamuru poslanci nezvolili. Jedno místopředsednické křeslo tak zůstalo neobsazené. Výsledky oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Pekarová Adamová dostala v tajné volbě 102 poslaneckých hlasů ze 122 odevzdaných, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Ke zvolení bylo nutných 98 hlasů, když volební komise vydala 194 hlasovacích lístků. Neodevzdalo je 72 poslanců, což je počet poslanců ANO. Dva z nich na dotaz ČTK potvrdili, že poslanci ANO neodevzdali hlasovací lístky, i když si je vyzvedli. Rozdíl 20 hlasů mezi počtem odevzdaných hlasů a hlasy pro vítěznou kandidátku odpovídá počtu poslanců SPD. Z koaličních poslanců se od 17:45 omluvil Pirát Jakub Michálek. Koaliční strany mají aktuálně 104 hlasů, protože čtyři koaliční poslanci se z ustavující schůze omluvili ze zdravotních důvodů.

Nová předsedkyně Sněmovny v projevu po svém zvolení poděkovala bývalému předsedovi Radku Vondráčkovi (ANO) a posléze si s ním potřásla rukou. Řekla, že Sněmovna by měla hledět v první řadě na to, aby důstojně reprezentovala celou veřejnost. Povinností poslanců podle ní je, aby zejména v klíčových věcech působili semknutě a hájili zájmy všech občanů. "A myslím si, že toho budeme schopni,“ dodala.

"Chtěla bych, abychom skutečně dbali na kvalitu před kvantitou. To je podle mého názoru nesmírně důležité a považovala bych to za to nejdůležitější měřítko, které si máme stanovit,“ řekla. Na závěr se obrátila k veřejnosti. "Já se budu snažit ze všech sil, abych právě důvěru v naši komoru Parlamentu, tedy v Poslaneckou sněmovnu, zvyšovala. Je to úkolem nás všech, ale já se budu snažit v tomto být v čele těch, kteří se o to snaží. A budu moc ráda, když mě v tom budete všichni následovat,“ dodala.

Nová předsedkyně dolní parlamentní komory obdržela i kytici květin v podzimních barvách a ujala se řízení schůze Sněmovny. Tím okamžikem skončila úloha bývalého předsedy Vondráčka, který schůzi do té doby řídil.

Pekarová Adamová (37) vystudovala andragogiku na Univerzitě Karlově a ekonomii a management v průmyslu na Českém vysokém učení technickém. Do TOP 09 vstoupila v roce 2009 krátce po jejím vzniku. Poslankyní je třetí volební období, v minulém byla místopředsedkyní sociálního výboru a působila také ve výboru pro životní prostředí.

Pekarová Adamová je po Miroslavě Němcové (ODS) druhou ženou v čele Sněmovny a druhým politikem v této funkci, jenž není z ODS nebo z ČSSD. Němcová vedla dolní komoru v letech 2010 až 2013. Prvním předsedou dolní komory z jiných stran než ODS a ČSSD byl Radek Vondráček z ANO v uplynulém volebním období. Pekarová Adamová se zvolením předsedkyní Sněmovny stala dosud nejvýše postaveným ústavním činitelem za tuto stranu. Po Vondráčkovi převzala řízení nynější ustavující schůze.

Místopředsedkyní se stala i Richterová; jedno křeslo neobsazeno

Ve druhém kole dnešní tajné volby místopředsedů Sněmovny uspěla Olga Richterová (Piráti). Bývalého předsedu dolní komory Radka Vondráčka (ANO) ani předsedu SPD Tomia Okamuru poslanci nezvolili. Výsledky oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Protože jedno místopředsednické křeslo zůstalo neobsazené, bude se muset konat nová volba, a to zřejmě přespříští týden.

Druhého kola volby se zúčastnilo stejně jako prvního kola 195 poslanců. Místopředsedkyni pirátské strany Richterové dalo hlas 101 z nich. Ke zvolení bylo nutných 98 poslaneckých hlasů. V prvním kole jich Richterová obdržela 95.

Vondráček získal tak jako v prvním kole 92 hlasů. Okamuru volilo ve druhém kole 87 poslanců, o sedm víc než v prvním.

Neobsazené místopředsednické křeslo má podle plánů sněmovní většiny v podobě koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN připadnout hnutí ANO. K Vondráčkovi se její zástupci stavěli kriticky. Do další volby budou poslanecké kluby navrhovat nové kandidáty, mohou ale nominovat i stejná jména.

Poslanci zvolili v prvním kole čtyři místopředsedy Sněmovny

Místopředsedy Sněmovny poslanci zvolili v dnešním v prvním kole tajné volby Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO), Jana Skopečka (ODS), Věru Kovářovou (STAN) a Jana Bartoška (KDU-ČSL). Ve druhém kole je doplnila Olga Richterová (Piráti), Radek Vondráček (ANO) ani Tomio Okamura (SPD) neuspěli.

Richterová nebyla v prvním kole zvolena navzdory tomu, že jde o kandidátku koalice Pirátů se Starosty, jež tvoří společně s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) sněmovní většinu. Přispět k tomu ale mohla i skutečnost, že podle předsedy volební komise Martina Kolovratníka (ANO) bylo osm odevzdaných hlasovacích lístku neplatných.

Ke zvolení byl potřebný zisk 98 poslaneckých hlasů, když se k volbě dostavilo 195 členů dolní komory. Někdejší hejtmanka Karlovarského kraje Mračková Vildumetzová obdržela 142 hlasů, ekonomický odborník ODS Skopeček 102 hlasů a místopředsedkyně hnutí STAN Kovářová 100 hlasů stejně jako místopředseda lidovců Bartošek.

Místopředsedkyni Pirátů Richterovou volilo v prvním kole 95 poslanců. Bývalý předseda Sněmovny Vondráček dostal 92 hlasů. Předseda SPD a někdejší místopředseda dolní komory Okamura získal 80 poslaneckých hlasů.

Zlínský hejtman Holiš se vzdal poslaneckého mandátu

Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) se dnes v závěru ustavující schůze Sněmovny vzdal poslaneckého mandátu. Chce se věnovat regionu. V dolní komoře ho má nahradit bývalá poslankyně ANO Margita Balaštíková.

Holiš se vzdal mandátu prohlášením na plénu. Jde o jednu ze dvou možností stanovených jednacím řádem. Holiš uvedl, že při veškeré vážnosti a respektu k výsledkům voleb se bude věnovat pouze roli hejtmana.

Hejtman Zlínského kraje ohlásil odchod ze Sněmovny už dva dny po volbách. Do dolní komory se dostal díky přednostním hlasům voličů, které ho posunuly z posledního, 22. místa kandidátní listiny na místo druhé.

Před čtyřmi se v závěru ustavující schůze vzdali mandátu hned tři poslanci - tehdejší středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), její liberecký kolega Martin Půta (STAN) a poslanec ANO Jiří Hlavatý. Pokorná Jermanová se po nynějších říjnových volbách znovu stala poslankyní.

Sněmovna bude mít 18 výborů, budou mít od 16 do 25 členů

Sněmovna bude mít i v tomto volebním období 18 výborů, což je stejně jako dřív. Na počtu výborů se dohodli předsedové poslaneckých klubů, uvedl dnes na plénu předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Poslanci dnes večer rozhodli o zřízení 17 výborů, mandátový a imunitní výbor naplnili již dnes dopoledne. Výbory budou mít od 16 do 25 členů. Ustavující schůze Sněmovny tak skončila a poslanci se opět sejdou 23. listopadu.

Dosluhující premiér Andrej Babiš dnes sdělil ČTK, že ve čtvrtek ráno se sejde koaliční vláda ANO a ČSSD, aby podle ústavy podala demisi. Ústava stanoví, že vláda podá demisi vždy po ustavující schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny.

Některé výbory musí Sněmovna zřídit podle zákona o jednacím řádu. Jde o mandátový a imunitní výbor, petiční výbor, rozpočtový výbor, kontrolní výbor, organizační výbor, volební výbor a výbor pro evropské záležitosti. Další pak může zřizovat podle svého uvážení.

Mezi nejpočetnější výbory s 25 členy budou patřit výbor rozpočtový, hospodářský, školský a zdravotnický. Po 20 členech budou mít výbor pro evropské záležitosti, ústavně právní výbor, výbor pro sociální politiku, výbor pro veřejnou správu, pro životní prostředí a zahraniční výbor. Zbylé výbory budou mít po 16 členech. Členy organizačního výboru jsou ze zákona také členové vedení Sněmovny.

Mandátový a imunitní výbor má 16 členů. Jako první už má svoji předsedkyni, někdejší ministryni spravedlnosti a poslankyni ANO Helenu Válkovou. O zřízení dalších sněmovních orgánů, hlavně komisí, rozhodne Sněmovna na další schůzi, která začne 23. listopadu. Rozhodne také o naplnění výborů konkrétními poslanci. Kluby budou mít lhůtu na podávání návrhů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je úterý 7. prosince 2021

Očekáváme v 1:00 -1°C

Celá předpověď