Předsedkyně Sněmovny vyzvala k ustavení tribunálu pro zločiny agrese na Ukrajině

foto Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (druhá zleva) a ukrajinské ochránkyně lidských práv (zleva) Julija Sporyšová, Daryna Pidhorná a Marija Suljalinová vystoupily na tiskové konferenci po veřejném slyšení na téma Svědectví z místa: válečné zločiny a porušování lidských práv na okupované Ukrajině, 20. října 2022, Poslanecká sněmovna, Praha.

Praha - Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vyzvala k ustavení zvláštního mezinárodního trestního tribunálu pro zločiny ruské agrese na Ukrajině. Věří tomu, že nejen Česko, ale i další civilizované země budou usilovat o totéž. Řekla to ve Sněmovně na dnešním veřejném slyšení na téma ruských válečných zločinů a porušování lidských práv na Ukrajině.

Fotogalerie

"Mapování a informace o válečných zločinech jsou zásadní, protože dříve či později musí dojít k potrestání viníků. A v této souvislosti chci podpořit a vyzvat k tomu, aby byl ustanovený ad hoc mezinárodní trestní tribunál pro zločiny agrese na Ukrajině," řekla předsedkyně dolní komory. "Věřím tomu, že nejenom Česká republika, ale i ostatní civilizované země nejenom v Evropě budou přesně o totéž usilovat," poznamenala Pekarová Adamová na akci, na níž vystoupily také ukrajinské ochránkyně lidských práv.

Vznik mezinárodního trestního tribunálu je podle Daryny Pidhorné z ukrajinského regionálního centra pro lidská práva významná otázka. Míní, že v Evropě musí být tribunál pro projednání a potrestání ruských válečných zločinů ustaven.

Evropská unie zatím nemá na možnost zřídit kvůli válce na Ukrajině zvláštní tribunál společný názor a prosazuje, aby napadená země přistoupila k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Eurokomisař Didier Reynders dříve naznačil, že první případy spojené s válkou by se k ICC mohly dostat před koncem roku.

O iniciativě ke zřízení zvláštního tribunálu pro vyšetření zločinu agrese dnes telefonicky hovořil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se svými protějšky z Estonska Urmasem Reinsaluem a Lotyšska Edgarsem Rinkévičsem. "Jsme jednotní v podpoře ukrajinské iniciativy. Žádný ze zločinů Ruska nesmí zůstat bez trestu," uvedl na twitteru.

Pidhorná mluvila ve Sněmovně například o deportacích ukrajinského obyvatelstva včetně dětí do Ruska, což podle ní nese známky genocidy. "Nemáme záznamy, kde ty děti jsou," uvedla. Marija Suljalinová z centra občanského vzdělávání Almenda zaměřila své vystoupení na vzdělávání ukrajinských dětí na okupovaných územích. Rusko podle ní využívá vzdělávání k tomu, aby tyto děti militarizovalo, a k tomu, aby se podílely na ruské propagandě. Označilo to za snahu o zničení ukrajinské identity.

Předsedkyně dolní komory v úvodním projevu uvedla, že přibývají další útoky na civilisty, bombardována je nejen infrastruktura, ale také školy či školky, v nichž jsou přítomny děti. Podle ní všechny tyto věci lidé vidí ve zpravodajství, někteří se ale stávají trochu laxními, neboť si na válku začali zvykat. "Považuji za jedno z velkých nebezpečí, abychom si začali zvykat na tyto věci a měli pocit, že se to odehrává někde daleko a nás se to netýká," dodala Pekarová Adamová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď