Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová přijede na oficiální návštěvu ČR před zahájením předsednictví

foto Ilustrační foto - Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová

Ve čtvrtek 16. června 2022 se v Lichtenštejnském paláci v Praze uskuteční první akce konající se pod hlavičkou předsednictví České republiky v Radě EU. Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová společně s Konferencí předsedů Evropského parlamentu přijedou na oficiální návštěvu ČR jako budoucí předsednické země. Součástí programu akce bude nejen setkání s vládou premiéra Petra Fialy (ODS), ale také s předsedy obou komor Parlamentu České republiky. Hlavním bodem jednání bude diskuse nad prioritami předsednictví České republiky v Radě EU.

Česká republika se svého historicky druhého předsednictví Rady Evropské unie ujme 1. července 2022. Česká republika stála v čele EU naposledy v první polovině roku 2009. Předsednickou trojici tvoří stejně jako v minulém případě s Francií, která EU nyní předsedá, a se Švédskem, které 1. ledna 2023 ČR ve funkci vystřídá. Role předsedající země je nejen organizační, ale také zprostředkovatelská, politická a reprezentační.

Přípravy na nadcházející české předsednictví byly zahájeny v červenci 2018. Příprava a samotná realizace českého předsednictví v roce 2022 probíhá pod vedením předsedy vlády prostřednictvím Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR. Na předsednictví se rovněž podílejí ostatní resorty v čele s ministerstvem zahraničních věcí a Stálým zastoupením ČR při EU. Koordinační úlohu plní Výbor pro evropské záležitosti. Nová vláda i kvůli předsednictví zřídila post ministra pro evropské záležitosti, který zastává bývalý rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (za STAN).

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď