Předseda PS Vondráček s delegací navštívil provincii Če-ťiang

foto Radek Vondráček, předseda

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček se dnes přesunul s delegací do provincie Če-ťiang (Zhejiang), která se v uplynulých letech stala nejvýznamnějším regionem, kde v Číně působí české firmy.

Vzájemný obrat této ekonomicky silné a ekonomicky nadprůměrně rostoucí provincie činí téměř jednu miliardu dolarů. Provincie má na čínské poměr vynikající podmínky k podnikání a tím i vysoký podíl soukromého sektoru. Ten dnes vytváří 77 % exportu, 65 % HDP provincie, odvádí 56 % daní a vytváří 80 % pracovních míst.

Škoda Auto má nejmodernější závod na světě v městě Ning-po, v Ťia-singu působí firma AlpinePro, která na čínském trhu upevňuje svoji pozici nejvýznamnějšího zahraničního dodavatele sportovního zimního oblečení. Také mnohé významné čínské investice v ČR pochází z Če-ťiangu, z nichž nejnovější je projekt České stanice („Czech Station“) pod patronací vlády provincie, který navazuje na přímý vlak mezi provincií Če-ťiang a Prahou a je nejvýznamnějším investičním projektem letošního roku. Provincie udržuje partnerské vztahy s Plzeňským krajem.

Předsedu Poslanecké sněmovny přijal Čche Ťün a další představitelé politického a exekutivního vedení provincie. V rozhovorech s českou delegací čínští představitelé představili rozvojové a investiční plány provincie. Diskutovala se témata mezinárodního obchodu, postupné otevírání čínské ekonomiky zahraničním investicím a obchodu.

Předseda Poslanecké sněmovny zahájil Česko – čínské podnikatelské fórum uspořádané Svazem průmyslu a dopravy ČR a Generálním konzulátem ČR v Šanghaji. Uskutečnilo v centrále technologického a internetového retailového koncernu Alibaba Group. Navštívil také českou firmu Logarex, která úspěšně spolupracuje s čínskou firmou Sunrise Corporation.

Jednou z partnerských zemí CIIE je Česká republika.

Speciální příloha PDF

Speciální přílohu si můžete stáhnout zde.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď