Předávání dětí nelze nastavit podle hodnoty auta jednoho z rodičů, řekl soud

foto Ústavní soud - ilustrační foto.

Brno - Hodnota a kvalita automobilu, který vlastní jeden z rodičů, nesmí být určujícím kritériem pro úpravu péče o děti a jejich předávání. Rodiče, kteří nežijí v jednom městě, by měli nést finanční i časové náklady předávání rovnoměrně. Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti otce, který měl podle soudního rozhodnutí vyzvedávat i vracet dceru u matky v Brně, přestože sám žil v Praze. Nález je dostupný na webu soudu. Znovu bude rozhodovat Krajský soud v Brně.

Ústavní soudci už dříve opakovaně rozhodli, že oba rodiče by měli v zájmu udržování kontaktu dítěte s druhým rodičem vynakládat pokud možno stejný objem peněz, energie a času. Soud tedy preferuje, aby rodič, který má dítě svěřené do péče, zajistil jednu cestu spojenou s předáváním druhém rodiči v jeho vyhrazených dnech či týdnech.

V projednávané kauze se justice od názoru ÚS odchýlila s vysvětlením, že existují mimořádné skutkové okolnosti - konkrétně luxusní vůz otce. Podle brněnských soudů bude pro dceru nejlepší právě cestování tímto vozidlem.

"ÚS však není ochoten akceptovat, že by kvalita automobilu jednoho z rodičů měla být určujícím kritériem, od nějž se bude odvíjet stanovení rozsahu práv a povinností souvisejících se zajištěním styku s dítětem. Navíc závěr soudů, že matce nezbývá než použít veřejnou dopravu, neodpovídá výsledkům dokazování, z nichž vyplývá, že matka má po dohodě se zaměstnavatelem k dispozici služební vůz, jenž může používat i k soukromým účelům," uvedla mluvčí ÚS Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soud nepřisvědčil ani argumentu, že otec má spoustu času, což dokládají jeho časté pobyty v lyžařském středisku v Rakousku, a tak pro něj cestování mezi Prahou a Brnem nepředstavuje větší problém. "Způsob, jakým stěžovatel tráví volný čas, je totiž jeho výsostně osobní záležitostí a obecným soudům nepřísluší ho komentovat či dokonce zneužívat jako argument svědčící proti stěžovateli," uvedla Číhalíková Sedláčková. Krajský soud by měl nyní při úpravě režimu předávání dětí zajistit rovnoměrné rozložení povinností mezi rodiči.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 16. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď