Před Býčí skálou se odehrála pravěká slavnost s rituálním vozem

foto Brno-Návrat do Býčí skály, zábavně-vědecká rekonstrukce návratu bohyně halštatské princezny na snímku na rituálním voze do jeskynní svatyně v doprovodu halštatských elit a bojovníků. Hlavní část oslav 150 let od objevu Jindřicha Wankla v Býčí skále.

Adamov (Blanensko) - Před Býčí skálou u Adamova na Blanensku se dnes odehrála pravěká slavnost u příležitosti 150. výročí slavného archeologického nálezu Jindřicha Wankela. Stovky lidí zde sledovaly průvod, v němž šli lidé oblečeni do oděvů, které odpovídaly šestému století před naším letopočtem, tedy době halštatské, kdy se začalo zpracovávat železo. Průvodu dominovala replika rituálního vozu, kterých bylo v jeskyni nalezeno šest.

Fotogalerie

Akci s názvem Návrat do Býčí skály uspořádalo Muzeum Blanenska s archeology z Univerzity Palackého a Univerzity Karlovy. Slavnostní vůz vznikl jako diplomová práce Zdeňka Čermáka pod vedením Martina Golce z olomoucké univerzity. Dřevěné části jsou okované bronzem či železem. "Jedná se o nejluxusnější předmět moravského pravěku. Šest z 12 nalezených vozů v Evropě z tohoto období přitom pochází právě z Býčí skály," říkal při představení vozu Golec. Na voze, který bude posléze exponátem muzea v Blansku, přijela bohyně úrody. Lidé pak mohli sledovat zápasení pravěkých mužů s jednoduchými zbraněmi a také ochutnávat pravěké pivo.

O rekonstrukci jeho přípravy se pokusil Lukáš Kučera. "Vyrábělo se z prosa a bylinek, hlavně z pelyňku. A to, že chutná hodně kysele, je dané tím, že kvasilo nadivoko a kvasinky produkují kyselinu mléčnou. Tehdejším lidem možná ani nešlo tolik o to, jak chutná, ale jaké mělo účinky," řekl Kučera.

Lidé si také mohli prohlédnout výjimečně zpřístupněný jeskynní prostor v Býčí skále, kde Wankel uskutečnil fenomenální nálezy. Šlo o znetvořené kostry 40 lidí právě z doby halštatské. Byly to ostatky převážně mladých žen, s uťatou hlavou či údy. V posledních letech zde působili archeologové právě pod vedením Golce, kteří uvádějí, že něšlo o jednorázový pohřeb, ale že jeskyně sloužila přes 100 let jako pohřebiště halštatských elit. Před dvěma lety se také odborníkům podařilo zrekonstruovat možnou podobu tzv. princezny z Býčí skály na základě lebky. Byla to zhruba třicetiletá žena, která byla obětována. Wankel zde také ve své době našel tisíce různých předmětů včetně šperků, zbraní či nádob.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď