Pražští symfonici zahájili sezonu koncertem s houslovým virtuosem Vengerovem

foto Koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK pod taktovkou šéfdirigenta Tomáše Braunera (vlevo) k zahájení sezony, 13. září 2023, Praha. Vpravo houslový virtuos Maxim Vengerov.

Praha - Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK dnes zahájil pod taktovkou šéfdirigenta Tomáše Braunera sezonu koncertem s houslovým virtuosem Maximem Vengerovem. Ve Smetanově síni pražského Obecního domu izraelský houslista, violista a dirigent ruského původu zahrál Koncert pro housle a orchestr D dur Johannese Brahmse. Poté zazněla Šestá symfonie Bohuslava Martinů. Jeden z nejvýznamnějších světových houslistů Vengerov s Pražskými symfoniky vystoupil poprvé. Sklidil velký aplaus, obecenstvo si vytleskalo přídavek, ve kterém Vengerov zahrál skladbu Johanna Sebastiana Bacha.

Fotogalerie

"Nestává se každý den, že by člověk měl na pódiu vedle sebe takového sólistu, jakým je Maxim Vengerov. Mám radost, že na zahájení sezony bude naším hostem právě on, houslista, který patří k opravdové světové špičce," uvedl před koncertem šéfdirigent FOK Tomáš Brauner.

Podle Vengerova Brahmsův houslový koncert není jen skladba pro housle a doprovod, ale hluboké symfonické dílo. "Mám za sebou dirigentskou zkušenost se všemi Brahmsovými symfoniemi, která v mnohém ovlivnila můj pohled na jeho další tvorbu. Moje nynější interpretace houslového koncertu je jiná. Jako sólista cítím silnější propojení s orchestrem," podotkl Vengerov.

Také Šestá symfonie Martinů, která zazněla v druhé části večera, je specifická skladba. Šéfdirigent FOK Brauner se domnívá, že v ní skladatel překračuje hranice formy a přechází do fantazie. "Martinů se řadí k mým oblíbeným skladatelům. Rád diriguji jeho skladby, protože bych si přál, aby jeho dílo vešlo ve větší známost, aby lidem utkvěla jeho překrásná hudba v hlavě," uvedl Brauner. Je považován za specialistu na dílo Martinů. Má za sebou nahrávání jeho kompletního klavírního a violoncellového díla, za violoncellové nahrávky získal ocenění Classic Prague Awards. S orchestrem FOK postupně zařazuje na program jeho symfonie.

Šestou symfonii Martinů složil v Americe pro dirigenta Charlese Muncha, který ji uvedl v premiéře v roce 1955. Skladba byla prohlášena Sdružením kritiků v New Yorku za nejlepší orchestrální skladbu roku.

Ústředním motivem 89. sezony Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK bude Rok české hudby, díky kterému jsou výrazně zastoupeni čeští sólisté. V sezoně 2023/2024 se publiku představí houslista Josef Špaček a klavíristé Lukáš Vondrášek a Ivan Klánský.

V nové sezoně se u dirigentského pultu FOK mimo jiné vystřídají arménský dirigent Sergey Smbatyan, Američan Case Scaglione nebo bývalý finský šéfdirigent FOK Pietari Inkinen. Posluchači se mohou také těšit na světové premiéry skladeb složených pro Pražské symfoniky od českých skladatelů Kryštofa Marka a Jany Vöröšové. Výběr domácích i zahraničních projektů nabídnou komorní cykly. Z tuzemských festivalů čeká FOK účast na Pražském jaru nebo na Smetanově Litomyšli.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď