Pražští radní odvolali členy dozorčí rady DPP a zvolili nové

foto Tramvajová zastávka, MHD, doprava - ilustrační foto

Praha - Pražští radní v pozici valné hromady odvolali většinu členů dozorčí rady pražského dopravního podniku (DPP) včetně dosavadního předsedy Vojtěcha Kocourka. Následně zvolili nové členy. Novinářům to řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Z dosavadních členů zůstanou v radě primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) a bývalý pražský zastupitel Marek Doležal (TOP 09), kteří byli nejdřív odvoláni a poté znovu zvoleni. Bývalá primátorčina náměstkyně Petra Kolínská (SZ) odvolána nebyla, a členkou rady tak zůstala. Volbu kritizují zastupitelé opoziční ODS a ANO.

Předsedu zvolí členové dozorčí rady na svém zasedání. Podle dřívějších informací by se jím měl stát náměstek Scheinherr. Dnes potvrdil, že se na jeho jmenování dohodla vládnoucí koalice Prahy Sobě, Pirátů a Spojených sil pro Prahu. V pravomoci dozorčí rady je odvolávání členů představenstva podniku. Vedle Hlubučka a Scheinherra v dozorčí radě bude z vedení města ještě primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

V dozorčí radě nově usednou předseda představenstva libereckého dopravního podniku Michal Zdeněk nebo člen představenstva brněnského dopravního podniku Ivo Vašíček. "Ceníme si jejich znalostí a dovedností," řekl Scheinherr. Členem je rovněž Tomáš Mikeska pracující pro Správu železniční dopravní cesty. V radě ještě usednou dopravní specialisté Jan Marek a Michal Štěpán.

V případě Kolínské šlo podle Scheinherra o zachování kontinuity práce dozorčí rady. Kolínská je podle něho odbornicí na územní plánování a má rovněž dobré znalosti o přípravě stavby metra D z Pankráce do Písnice.

Dozorčí rada má 15 členů, deset z nich volí pražští radní jako valná hromada, zbylých pět pak tvoří zástupci zaměstnanců a volí je zaměstnanci DPP. Zda bude dozorčí rada dělat změny v představenstvu nebo vedení DPP, nechtěl Scheinherr komentovat. "V představenstvu jsou ale ještě dvě místa neobsazena, takže na ně určitě bude někdo zvolen," řekl. Opozici bude podle primátora Hřiba nabídnuto místo ve výboru pro audit DPP.

DPP je městskou akciovou společností, na jejíž provoz dává hlavní město více než deset miliard korun ročně. V Praze provozuje linky metra, tramvají, autobusů a lanové dráhy. Loni dostal od hlavního města na provoz 13,535 miliardy korun.

Noví radní hlavního města už před týdnem odvolali všechny členy dozorčí rady Technické správy komunikací a Výstaviště Praha. Ve výměnách členů dozorčích rad bude vedení města pokračovat i v příštím týdnu. "Postupně budou obměněny ve všech městských firmách," řekl primátor Zdeněk hřib (Piráti).

Volby členů dozorčích rad kritizuje opoziční ODS. "Koalice před volbami slibovala, že bude obsazovat dozorčí rady odborníky. Realita je ovšem taková, že jsou dozorčí rady plné politiků. To znamená, že jejich předvolební sliby neplatí," uvedla místopředsedkyně ODS a předsedkyně pražských zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

Ke kritice se připojilo rovněž opoziční ANO. "Bylo vždy zvykem, že opozice měla zástupce v kontrolních orgánech městských společností, ale přes všechny proklamace to nová koalice nedodržela. Naopak avizovaná změna spočívá v tom, že v dozorčí radě DPP zůstala bývalá náměstkyně primátorky Kolínská, která byla symbolem tzv. zelené politiky a veškerý rozvoj města se jí dařilo úspěšně blokovat," uvedl lídr ANO Petr Stuchlík.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 15:00 31°C

Celá předpověď