Pražští hasiči si spanilou jízdou připomenou založení profesionálního sboru

foto Spanilá jízda pražských hasičů při příležitosti 170. výročí rozhodnutí pražských radních o zřízení profesionálního sboru hasičů, 22. března 2023, Praha.

Praha - Pražští hasiči se dnes dopoledne vydají na spanilou jízdu hlavním městem. Připomenou si tím 170 let od rozhodnutí radních o zřízení profesionálního sboru hasičů, prvního na českém území. Jednotka vznikla vyčleněním několika mužů ze skupiny městských metařů. Hasiči mají na dnešní trase šest zastávek, na nichž se setkají s představiteli hlavního města i dalších složek integrovaného záchranného systému. Pražští hasiči touto akcí navazují na tradici svých kolegů z dob založení sboru, kdy se spanilé jízdy městem konaly každý rok.

Fotogalerie

První zastávka bude v 10:00 na Mariánském náměstí před budovou magistrátu, kde se hasiči setkají s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) a dalšími zástupci metropole. Poté pojedou na Krajské vojenské velitelství na náměstí Svobody v Bubenči. Před polednem se kolona hasičských aut představí veřejnosti na Václavském náměstí. Z centra vyrazí hasiči na policejní krajské ředitelství v Kongresové ulici, odkud se přesunou před sídlo zdravotnické záchranné služby a městské policie v Korunní. Kolona před 14:00 vjede do areálu Správy služeb na Kundratce, kde spanilá jízda skončí.

O založení prvního profesionálního hasičského sboru na českém území rozhodli pražští radní 23. března 1853. Základem budoucího hasičstva se stali tzv. městští počišťovači. "V březnu 1853 magistrát rozhodl, že bere do vlastní režie úklid ulic, pro začátek na Malé Straně. Hasičský sbor zahájil svoji činnost 16. srpna 1853, kdy nastoupilo prvních 11 hasičů/metařů. Do konce srpna 1853 pak bylo přijato celkem 30 hasičů/metařů, jejichž představeným byl jmenován městský dozorce Alois Pasta. Osm lidí měl vycvičit k obsluze stříkačky, ostatní jako pomocníky při hašení. A první hasičský sbor z povolání v Praze byl na světě," popsal vznik sboru mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Novopečení pražští hasiči dostali červené pásky na rukáv a prošli výcvikem se stříkačkou, koštěte se ale nezbavili. Trvalo 13 let, než se mohli věnovat jen boji s ohněm a dalšími pohromami. Po Praze se profesionálních hasičů dočkala i další města, druhým bylo v roce 1864 Brno.

Vybavení současných a začínajících hasičů je nesrovnatelné. "Strojní, chemická a technická služba je v současnosti na vysoké úrovni, přesto na hasičských vozech zůstávají i lopaty a košťata. Nejčetnější zásahy jsou zásahy technické, pomoc u dopravních nehod a ochrana životního prostředí," dodal Kavka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď