Pražské letiště zatím kvůli viru kontroly nezpřísňuje

foto Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (vpravo) prochází 26. ledna 2020 na Letišti Václava Havla v Praze kolem cedule informující cestující, kteří přilétají do České republiky, co mají dělat, pokud na sobě budou pozorovat symptomy onemocnění koronavirem.

Praha - Kvůli šíření nového koronaviru ve světě se pražské letiště zaměří na vyšetření cestujících s příznaky onemocnění. Plošné kontroly nezavede. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) bude o situaci v pondělí ráno jednat Bezpečnostní rada státu. První případy nákazy se již potvrdily v různých částech světa, v Evropě zatím jen ve Francii. Jeden Čech se kvůli podezření na onemocnění dostal do nemocnice ve Vietnamu, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se u něj ale koronavirus zatím nepotvrdil.

Nemoci způsobené novým koronavirem, který je infekční i v inkubační době, podlehlo v Číně už 56 lidí a nakažených je přes 2000. Podle čínských úřadů začíná schopnost šíření koronaviru sílit. První možný případ infekce dnes ohlásilo Rakousko, tři nemocné má od pátku Francie. USA ohlásily třetího infikovaného člověka, nákaza se potvrdila i v Kanadě a v Austrálii.

Premiér Babiš dnes oznámil, že v souvislosti se šířením viru se v pondělí v 07:00 sejde Bezpečnostní rada státu. Stálý pracovní orgán vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země, jejímiž členy jsou vedle premiéra a vicepremiéra také ministři obrany, zahraničních věcí, dopravy a zdravotnictví, zasedne hodinu před schůzí vlády.

Už nyní se podle Babiše kvůli šíření koronaviru kontroluje, zda někdo z cestujících do České republiky nevykazuje příznaky nákazy. "Zatím k tomu nedošlo, ale v případě, že vznikne podezření na nákazu na palubě letadla u konkrétního cestujícího, letiště okamžitě spouští procesy podle pohotovostního plánu," informoval.

Podle ministra Vojtěcha bylo v ČR už vyšetřeno několik lidí, naposledy dnes dvě ženy, které přicestovaly z katarského Dauhá. Žádný případ koronaviru v Česku se zatím nepotvrdil. Ženy byly ve Wu-chanu do středy, následně pobývaly v Pekingu.

"Nahlásily jsme se dopředu, že letíme z nakažené oblasti, která je v karanténě," řekla České televizi jedna z žen. Dodala, že ani jedna z nich nepociťovala žádné symptomy. "Během 15 minut se dostavily na místo, kde je stálá lékařská služba," řekl Řehoř. Obě poté byly odeslány do nemocnice na Bulovku.

ČR podle Vojtěcha postupuje v souladu s mezinárodními organizacemi a opatření jsou dostatečná. Pražské letiště nyní podle svého šéfa Václava Řehoře funguje v normálním režimu. Nad rámec běžné situace byly například dokoupeny respirátory a dezinfekční prostředky. Vojtěch řekl, že zakazovat přímé lety z Číny do Prahy nepovažuje za racionální, když veškerá okolní letiště přílety z Číny ponechala. Důležité podle něj je, aby lidé věděli, že mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Ve Vietnamu je v nemocnici kvůli novému koronaviru český občan. Informaci zveřejněnou vietnamskými zpravodajskými weby potvrdilo ČTK české ministerstvo zahraničí, podle něhož byl Čech hospitalizován z "čistě preventivních důvodů". Podle Vojtěcha se u něj onemocnění dosud nepotvrdilo. V čínském Wu-chanu, odkud se virus začal šířit, jsou podle něj čtyři Češi, z nichž dva tam žijí dlouhodobě a dva se chtějí vrátit do ČR.

Ředitel české pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Srdan Matić upozornil na to, že úmrtnost na toto onemocnění je jen kolem dvou procent. Všechny případy nakažení lze podle něho vztáhnout k epicentru v čínském Wu-chanu. Riziko je ve všech zemích kromě Číny podle něho mírné.

Virus se v jedenáctimilionovém Wu-chanu objevil koncem loňského roku. Případy úmrtí jsou hlášeny z provincie Chu-pej i dalších regionů nejlidnatější země světa. Spojené státy, Francie, Japonsko a Rusko připravují evakuaci svých občanů z Wu-chanu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 11:00 6°C

Celá předpověď