Pražské klima je pro využití elektromobilu spíše podprůměrné

foto Ilustrační foto - Tesla Model 3

Nový výzkum, o němž informoval portál Carinsurance.ae, zohlednil vztah dojezdu elektromobilu a průměrných teplot. Sestavil tak žebříček světových velkoměst, v nichž je dojezd nejvyšší a naopak těch, ve kterých se shodným elektromobilem s plně nabitou baterií ujedete nejméně.

Je dlouhodobě známo, že optimální teplota pro provoz elektromobilů je mezi 21 a 25 stupni Celsia. Proto tedy logicky jsou na čelních pozicích města, kde se průměrná roční teplota tomuto rozmezí blíží.

Všechny dojezdy se vztahují k jednomu typu elektromobilu, kterým je Tesla Model 3.

Na prvním místě najdeme Sydney, kde je teplota v průměru přesně 18 stupnů. Dojezd pak činí 351 kilometrů,. Stejný akční rádius budete mít ovšem také v Los Angeles a Aténách, kde je průměr o čtyři desetiny stupně Celsia nižší.

O dva stupně nižší průměrná teplota již znamená zmenšení dojezdu o pět kilometrů. 346 kilometrů tedy s Teslou Model 3 na jedno nabití ujedete v Mexico City nebo v Římě. V Praze, kde už je průměrně pouze 9,8 stupně Celsia, již dojezd poklesne na 326 kilometrů.

V žebříčku 73 zkoumaných měst je z hlediska “použitelnosti” elektromobilů naše hlavní město na 40. pozici, tedy těsně pod průměrem.

Ještě výrazně hůře na tom ale budou uživatelé elektromobilů v severněji položených metropolích. V islandském Reykjavíku už dojezd vinou průměrné teploty 4,3 stupně klesne dokonce pod hranici 300 kilometrů. Konkrétně činí zjištěná hodnota 296 kilometrů.

Jen o 11 kilometrů lepší je akční rádius elektromobilu Tesla Model 3 v norském Oslu či finských Helsinkách. V obou těchto městech je roční průměrná teplota na hranici 6 stupňů Celsia.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď