Pražská muzejní noc nabídne program v 70 objektech

foto Historická budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze.

Praha - V sobotu 8. června se otevřou brány 45 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v 70 objektech. V rámci 16. ročníku Pražské muzejní noci budou moct zájemci po osmi letech navštívit zrekonstruovanou historickou budovu Národního muzea. K akci se letos připojilo také Pražské Quadriennale. Připraven je doprovodný program od komentovaných prohlídek přes koncerty, taneční představení až po workshopy. Informace dnes novinářům sdělili zástupci Národního muzea a dalších zúčastněných institucí. Objekty budou přístupné od 19:00 do 01:00. Do všech se zájemci dostanou zdarma s výjimkou Vyšehradu, kde zaplatí symbolické vstupné jednu korunu.

V historické budově Národního muzea si návštěvníci budou moct prohlédnout mimo jiné zcela novou výstavu Rytíři nebes. "Děláme ji ve spolupráci s brněnským Muzeem českého a slovenského exilu. Jedná se o autentické předměty našich letců. Zmíním třeba Františka Fajtla nebo plukovníka (Aleše) Brixe. Budou tam jejich uniformy a vyznamenání," řekl ČTK náměstek generálního ředitele Národního muzea Michal Stehlík. V historické budově nebude připraven doprovodný program a počet návštěvníků v objektu bude muset být z bezpečnostních důvodů regulován. Ze stejného důvodu nebude přístupná kupole.

Zajímavý program čeká na ženy v Plynárenském muzeum. Budou si tu moct vyzkoušet natočení vlasů plynovými historickými kadeřítky. Muzeum Policie ČR připravilo výstavu o historii a současnosti policejních pyrotechniků. V Leteckém muzeu Kbely se uskuteční průlety vojenských letadel a seskoky parašutistů.

Pražské muzejní noci se podesáté budou moct zúčastnit také neslyšící. Je pro ně připraveno pět prohlídkových tras s doprovodnými programy. Je třeba se ale předem registrovat na webu .

K dopravě budou lidé moct tradičně zdarma využít speciální linky vypravené dopravním podnikem. V letošním roce jde o devět autobusových linek a nově jednu tramvajovou. Doprava pro návštěvníci Pražské muzejní noci bude v provozu od 18:30, poslední spoje vyjedou ze zastávky Staroměstská v 01:00. Návštěvníci by však z kapacitních důvodů měli využívat také pravidelných linek, zdůraznil Miloš Trnka z pražského dopravního podniku.

V loňském roce se kvůli silnému dešti Pražské muzejní noci účastnilo nejméně lidí od roku 2006. Organizátoři zaznamenali 120.000 vstupů.

Národní muzeum uspořádalo první Pražskou muzejní noc v roce 2004. Akce se setkala s velkým úspěchem, proto se už o rok později rozšířila do celé republiky. Festival muzejních nocí od roku 2005 organizuje Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s ministerstvem kultury a Národním muzeem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 17. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď