Pražská developerská společnost připravuje stavbu bytů ve 12 lokalitách

foto Výstavba bytového domu. Ilustrační foto.

Praha - Pražská developerská společnost (PDS) nyní pracuje na přípravě bytových projektů ve 12 lokalitách v metropoli. Celkem by tam mělo v budoucnu vyrůst až 8000 městských nájemních bytů. Novinářům to dnes řekli ředitel PDS Petr Urbánek a náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). U některých menších projektů již byl vybrán projektant, u dalších PDS vyhlásila tendry nebo architektonické soutěže. PDS je příspěvkovou organizací hlavního města.

Projektanty již organizace podle Urbánka vybrala v případě plánované mateřské školy v lokalitě Na hutích v Kyjích, bytového domu na rohu Zenklovy ulice a Libeňského mostu nebo dalšího domu na Nových Dvorech. V těchto případech začne příprava projektů, která potrvá další měsíce, a následně bude moci PDS zažádat o územní a stavební povolení.

PDS také vyhlásila architektonické soutěže na podobu plánovaného bytového domu u vršovického stadionu Ďolíček a domu na Smíchově mezi ulicemi Matoušova, Štefánikova a V Botanice. V tendrech pak hledá projektanty první etapy rozsáhlé plánované výstavby v Dolních Počernicích nebo domu v Peroutkově ulici v Jinonicích.

Kromě toho připravuje městská organizace dva velké projekty nových rezidenčních čtvrtí. První má vyrůst u stanice metra Palmovka a druhá u plánované stanice nové linky metra D Nové Dvory. Z dalších záměrů Urbánek zmínil velkou výstavbu v lokalitě Na Hutích v Kyjích, bytové domy na Černém Mostě či městské pozemky v Libni. Jedná se podle něj také o využití okolí zastávky MHD Nádraží Braník, kde by mohla vzniknout vozovna a městská výstavba.

Celkem mohou připravované projekty podle Urbánka nabídnout až 850.000 metrů čtverečních podlahové plochy a asi 8000 bytů. Organizace také dostala za úkol připravit návrh financování výstavby, na kterém zatím pracuje. První výsledky by podle ředitele mohly být v horizontu měsíce nebo dvou. Urbánek dodal, že městské nájemní bydlení je schopné na rozdíl třeba od dopravních staveb generovat peněžní příjem z nájemného.

Hlaváček, který do letošních komunálních voleb v hlavním městě povede kandidátku hnutí STAN, k tomu doplnil, že v současné chvíli se zdá vhodné, aby minimálně první projekty stavělo samo město. "Přes všechno, co se děje, si myslím, že se město zlepšuje," řekl. Následně se podle něj povede diskuze o dalším postupu při rozvoje pozemků, kdy přichází v úvahu i poskytnutí jejich části občanským stavebním spolkům, nebo soukromým developerům výměnou za přenechání významné části bytů městu.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí danou vysokými cenami bydlení. Bytů v majetku magistrátu včetně těch ve správě městských částí je dohromady asi 30.000 z původního počtu 194.000, které po roce 1991 přešly do vlastnictví města. Následovaly privatizace, které městský fond zredukovaly o více než 80 procent. Nynější vedení města deklarovalo, že byty již prodávat nechce a naopak chce městský fond navyšovat.

Praze se nedaří sjednat s DPP směnu pozemků pro stavbu bytů na Palmovce

Pražské developerské společnosti (PDS) se zatím nepodařilo sjednat s dopravním podnikem (DPP) směnu pozemků u metra Palmovka, které město potřebuje pro plánovanou výstavbu obytné čtvrti. ČTK a Právu to dnes řekl ředitel PDS Petr Urbánek. PDS je pražskou příspěvkovou organizací, DPP je největší městskou akciovou společností, které provozuje MHD v metropoli. Vyjádření DPP ČTK shání.

Vedení metropole pověřilo PDS přípravou projektu, který zahrnuje využití zatím nedostavěného Centra Palmovka a výstavbu domů s až 2000 městskými nájemními byty na pozemcích v jeho okolí. Velkou část pozemků nicméně vlastní DPP, se kterým se podle Urbánka zatím nedaří najít shodu na jejich převodu na město.

O věci podle něj zástupci PDS, města a DPP jednají dva roky. Přestože město podnik vlastní, s ohledem na jeho formu akciové společnosti je potřeba najít shodu. "Praha je sice jediný akcionář, ale má to mnoho legislativních limitů," řekl Urbánek. Nejprve podle něj PDS navrhovala zřízení tzv. práva stavby, které umožňuje poskytnout pozemky až na 99 let bez nutnosti převodu, dohoda se však nepodařila.

Poslední zhruba rok pak podle ředitele obě strany jednají o možnosti směny parcel za pozemky například pro plánované tramvajové trati, které bude podnik potřebovat a vlastní je město. Ani tady však jednání nepostupují tak rychle, jak by si město a PDS představovaly, řekl Urbánek. "Můj pocit z toho je takový, že vlastně priorita DPP není úplně na tom, aby se s hlavním městem rychle dohodl," shrnul.

PDS je příspěvkovou organizací magistrátu, které město svěřilo pozemky vhodné pro výstavbu městského nájemního bydlení. Podle Urbánka mají svěřené pozemky rozlohu asi 620.000 metrů čtverečních a při maximálním využití by na nich bylo možné postavit až 8000 bytů o hrubé podlažní ploše 850.000 metrů. Na přípravu dokumentací plánovaných projektů nyní PDS postupně vypisuje tendry nebo architektonické soutěže.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď