Pražská burza zažila nejvýraznější propad od června 2016

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Pražská burza dnes zažila nejvýraznější denní propad od referenda k brexitu v červnu 2016. Index PX oslabil o 2,81 procenta na 1058,69 bodu. Dostal se tak na nejnižší hodnotu od konce loňského října. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Podle analytiků jsou důvodem oslabení obavy z šíření koronaviru. Výrazně oslabují i další světové akciové trhy. Koruna dnes k oběma hlavním světovým měnám ve srovnání s pátečním závěrem oslabila shodně o 20 haléřů.

Denní poklesy indexu PX se v posledních letech pohybovaly většinou v desetinách procenta. Jen výjimečně index za jeden den oslabil o více než dvě procenta. Dnešní oslabení je nejvyšší od konce června 2016, kdy index PX v některých dnech ztrácel i více než tři nebo čtyři procenta. Reagoval tehdy na referendum ve Velké Británii, ve kterém Britové rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie.

Pražská burza dnes následovala další světové trhy, které rovněž oslabovaly nejvýrazněji od poloviny roku 2016. Důvodem byly aktuální informace o skokovém nárůstu počtu obětí a nakažených novým koronavirem i v zemích mimo Čínu, odkud se virus od konce loňského roku šíří. Nárůst dnes ohlásily třeba úřady v Jižní Koreji, Íránu či Itálii.

"Trhy obchází přízrak koronaviru, který se rozšířil už do 30 zemí," uvedla analytička Patria Online Jana Knechtlová. "Trpí hlavně akcie v cestovním ruchu a v odvětví luxusu, nedaří se ani automobilkám a titulům v těžebním průmyslu," doplnila.

Na pražské burze dnes oslabily téměř všechny hlavní emise. Výjimkou byly pouze cenné papíry mediální skupiny CME, které zdražily o 0,19 procenta na 104 korun. Z oslabujících emisí se nejvíce propadla cena akcií softwarové společnosti Avast, o 3,82 procenta na 126 korun. O více než tři procenta zlevnily také akcie Komerční banky, operátora O2 a pojišťovací skupiny VIG.

Koruna se podle serveru Patria Online v 17:00 k euru obchodovala za 25,27 Kč/EUR, vůči dolaru pak za 23,29 Kč/USD. Podle analytiků česká měna doplatila na negativní globální náladu způsobenou šířením koronaviru na území Evropy.

Ze středoevropských měn ztrácela koruna dnes nejvíce. "Zatímco oslabení polského zlotého či maďarského forintu bylo relativně nezajímavé, česká koruna během dnešního dne ztratila celé tři čtvrtiny procenta oproti pátečnímu závěru," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Kurz koruny vůči euru se tak vrátil zhruba na úroveň z konce ledna. Podle hlavního ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory ale prostor pro další oslabení ještě je. "Stačí, aby se lidé báli budoucnosti. A jistý pesimismus se skutečně šíří. Ministerstvo zahraničí ČR už nedoporučuje českým občanům cestovat na sever Itálie do oblastí, které se potýkají s rozšířením koronaviru," uvedl s tím, že až kolem hladiny 25,50 Kč/EUR lze kurz považovat za střednědobě rovnovážný.

Oslabení koruny nezabránila ani informace Českého statistického úřadu (ČSÚ) o tom, že ceny v českém průmyslu stouply v lednu meziročně o 2,4 procenta, tempo zrychlilo z prosincových 2,1 procenta. Meziměsíčně průmyslové ceny stouply o 1,3 procenta, což bylo nejrychlejší tempo růstu od ledna 2011. Dynamika růstu tak byla výrazně vyšší, než očekával trh.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,07 25,27
Kč/USD 23,09 23,29

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 7. dubna 2020

Očekáváme v 23:00 9°C

Celá předpověď