Pražská burza výrazně oslabila, PX klesl o 1,88 pct, rostl jen Avast

foto Pražská burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Pražská burza počtvrté v řadě oslabila, v úvodu týdne výrazněji než předchozí dny, podle analytiků je to mimo jiné kvůli napětí okolo Ukrajiny. Dnes index PX klesl o 1,88 procenta na 1391,29 bodu, je to největší oslabení za poslední rok. Nejvíce, 4,5 procenta, ztratily cenné papíry Erste Bank, přes tři procenta odepsala Komerční banka a energetický ČEZ přišel o dvě procenta. Nedařilo se ale ani dalším titulům, jedinou růstovou emisí byla technologická firma Avast. Vyplývá z údajů na burzovním webu. Koruna v úvodu nového týdne oslabovala.

"Globální akciové trhy prohloubily ztráty z minulého a dnes opět silně propadly poté, co se vystupňovalo napětí mezi alianci NATO a Ruskem ohledně Ukrajiny. Rovněž pražská burza registrovala silné výprodeje," podotkl Josef Dudek z Fio banky. Severoatlantická aliance oznámila, že v reakci na aktivity Ruska v okolí Ukrajiny uvedla své síly do bojové pohotovosti a vysílá další lodě a letadla k posílení obrany východní Evropy.

Podle Patrika Štefka ze společnosti WOOD & Company panuje na trzích negativní naladění také kvůli nejistotě ohledně výstupů ze zasedání americké centrální banky Fed a nepomáhají ani nepřesvědčivé výsledky velkých amerických společností. Pražská burza zaujala defenzivnější polohu a neztrácela tolik jako okolní trhy, dodal.

Počtvrté v řadě dnes ztrácela Erste Bank, dnes odepsala 4,5 procenta na 987 korun. "Od minulého úterý, kdy zakončila na ceně 1099 korun, banka ztratila přes deset procent," uvedl Štefek. Komerční banka zlevnila o 3,3 procenta na 923,50 Kč a Moneta Money Bank přišla o 0,92 procenta na 91,65 Kč. Pojišťovna VIG končila níže o 1,28 procenta na 617,50 Kč.

Energetická firma ČEZ oslabila o 2,03 procenta, cena akcií je na 796,50 Kč. Nedařilo se také České zbrojovce, která dnešním oslabením o 3,4 procenta ztratila většinu zisků ze začátku minulého týdne.

V kladných číslech zakončil jen Avast, který posílil o 1,61 procenta na 176,50 koruny. Cenné papíry operátora O2 stagnovaly na 269 korunách.

Koruna v úvodu týdne oslabovala. Vůči euru si česká měna ve srovnání s pátečním závěrem pohoršila o 14 haléřů na 24,54 Kč/EUR. K dolaru pak klesla o 20 haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,70 Kč/USD.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

24,40

24,54

Kč/USD

21,50

21,70

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 8.01.2026 ČTK

Reklama

-2°C

Dnes je čtvrtek 8. ledna 2026

Očekáváme v 03:00 -9°C

Celá předpověď