Pražská burza smazala celý nárůst z předešlých tří dnů

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Pražská burza dnes smazala celý nárůst z předešlých tří dnů. Index PX klesl o 1,67 procenta na 1351,84 bodu. Téměř tři procenta ztratily akcie energetické společnosti ČEZ a Komerční banky, o víc než 2,5 procenta zlevnily cenné papíry Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes oslabila k euru a mírně zpevnila k dolaru.

"Dnes nebyl na pražskou burzu nejradostnější pohled. Většina titulů oslabila," podotkl analytik Komerční banky Bohumil Trampota. Ve srovnání s ostatními evropskými indexy je podle něj tento pokles ještě milosrdný. Obavy na akciových trzích vzbuzuje nově objevená jihoafrická varianta koronaviru, shodli se analytici.

Trampota upozornil, že dnes se naposledy obchodovalo s emisí Stock Spirits. Likérku přebírá společnost CVC Capital, akcie Stocku dnes zůstaly na hodnotě 111 korun.

Z bankovních emisí Komerční banka klesla o 2,90 procenta na 852,50 koruny a Erste Bank o 2,56 procenta na 981,20 Kč. "Mírně v plusu se podařilo uzavřít jen akciím Monety," poukázal Trampota. Cenné papíry Moneta Money Bank dnes vzrostly o 0,90 procenta na 95,75 koruny.

Téměř tříprocentní pokles postihl také akcie ČEZ, ubraly 2,92 procenta na 715 korun. Cenné papíry výrobce nápojů Kofola zakončily se ztrátou 2,23 procenta na úrovni 307 korun.

Česká měna dnes oslabila k euru a mírně zpevnila k dolaru. Koruna si k 17:00 proti předchozímu závěru pohoršila k euru o 21 haléřů na 25,69 Kč/EUR a k dolaru posílila o tři haléře na 22,70 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

"Česká koruna proti euru oslabila dnes dopoledne do blízkosti úrovně 25,80 Kč/EUR, což je nejslabší úroveň od poloviny roku. Během dne ale výraznou část dnešních ztrát umazala," popsal dnešní vývoj kurzu koruny k euru analytik Komerční banky Michal Brožka.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

25,48

25,69

Kč/USD

22,73

22,70

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 0,8 procenta

Index PX klesl o 0,8 procenta na 1351,8 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Nejvýrazněji vzrostly akcie antivirové společnosti Avast, největší pokles naopak postihl cenné papíry Komerční banky. V předchozím týdnu akcie stagnovaly.

"Index tři dny v týdnu rostl, ale páteční oslabení, kdy pod vlivem zpráv o nové mutaci koronaviru klesl o 1,67 procenta, vymazalo posílení z předchozích dní," uvedl makléř Wood & Company Marek Boháč. Negativní sentiment na konci týdne podle něj převládal i na všech významných evropských trzích.

Nejvíce rostoucím titulem uplynulého týdne byly akcie Avastu, které posílily o 1,1 procenta na 181,8 Kč. Akcie po schválení transakce s NortonLifeLock postupně dorovnává cenu transakce v hlavním scénáři pro menší investory, upozornil analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Naopak největší pokles zaznamenaly akcie Komerční banky, jež ztratily 4,6 procenta na 852,5 Kč. Další vlna pandemie a s ní spojená preventivní opatření a informace o nové mutaci covidu-19, to jsou podle Vaníčka zprávy, které ohrožují ekonomické oživování, na což reagují především sektory citlivé na makroekonomický vývoj, jako je například bankovnictví.

Na přelomu listopadu a prosince budou investoři dále sledovat dění kolem epidemie covidu-19. Budou se vyhledávat informace o nové jihoafrické mutaci a o preventivních opatřeních především v Evropě. Zhoršování pandemické situace bude negativně působit na tržní sentiment. "Celkově jsme na příští týden více opatrní a očekávali bychom negativní tržní reakci, pokud se zintenzivní informace kolem covidu-19," dodal Vaníček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď