Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku. Index PX dnes stoupl o 0,67 procenta na 972,54 bodu. Nahoru ho táhly především bankovní emise, mírně posílily i energetický ČEZ či firma O2. Naopak se nedařilo technologické společnosti Avast či textilce PFNonwovens. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Index pražské burzy se už v minulém týdnu ve středu dostal na nejvyšší úroveň od 5. března, tedy doby těsně po začátku epidemie koronaviru. Minulý pátek, stejně jako dnes, pak burza maximum ještě mírně vylepšila.

Růst indexu byl dnes před závěrečnou aukcí podstatně výraznější a přesahoval jedno procento. "Silná prodejní objednávka na Avastu však stlačila kurz v aukci z úrovně 143 Kč na 139 Kč, což byl nakonec pokles o 1,38 procenta a díky vysoké váze se tento pohyb přenesl negativně do indexu," podotkl David Brzek z Fio banky.

Naopak pozitivně působil růst akcií bank. Erste Bank si připsala 1,84 procenta na 663 korun, Komerční banka 1,82 procenta na 616 korun a Moneta Money Bank 0,6 procenta na 67,20 koruny.

Cenné papíry ČEZ zdražily o 0,55 procenta na 459 korun, denní maxima přitom dosahovala 464 korun. "Prodejce je stále aktivní a ani další silný růst emisních povolenek a cen elektrické energie nepouští kurz ČEZu na vyšší úrovně," uvedl Brzek. Akcie O2 si polepšily o 0,41 procenta na 246 korun.

Z menších emisí se dařilo likérce Stock, hodnota jejích akcií stoupla o 2,31 procenta na 79,80 Kč. Naopak textilka PFNonwovens odepsala 1,54 procenta na 768 korun.

Koruna v závěru týdne oslabovala k euru i dolaru

Koruna v závěru týdne oslabovala. K euru si dnes česká měna pohoršila o šest haléřů na 26,48 Kč/EUR. Po několika dnech posilování klesla také vůči americkému dolaru. Podle serveru Patria Online se v 17:00 obchodovala za 21,82 Kč/USD, a byla tak o deset haléřů slabší než ve čtvrtek odpoledne.

Kurz koruny k euru se vrátil zhruba k úrovním, kde byl před dvěma týdny. Ekonom Komerční banky František Táborský upozornil, že finanční trhy v listopadu ovládl optimismus po brzkém objevení vakcíny proti covidu. Z toho profitovala i česká měna, která si připsala více něž tříprocentní zisk.

"Podle nás si tím ale svůj potenciál do velké míry vyčerpala a další její posílení bude jen pozvolné. Hlavním tahounem silnější domácí měny zůstávají úrokové sazby na trhu a očekávání investorů rychlé normalizace měnové politiky ČNB," uvedl Táborský. Centrální banka podle něj ponechá úrokové sazby beze změny celý příští rok.

"Korunu tak čeká jen pozvolné posilování směrem ke 25,50 Kč/EUR ke konci příštího roku. Podmínky zajištění pro exportéry se s posunem koruny k silnějším hodnotám zhoršily a nevykompenzuje je ani nárůst forwardových bodů. I tak ale lze nalézt na trhu zajímavé příležitosti," dodal ekonom.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,42 26,48
Kč/USD 21,72 21,82

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 2°C

Celá předpověď