Pražská burza opět oslabila, dolů ji táhly akcie ČEZ a Komerční banky

foto Komerční banka - bankomat před pobočkou. Ilustrační foto.

Praha - Pražská burza dnes opět oslabila. Index PX klesl o 1,08 procenta na 1298,89 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ a Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Většina hlavních emisí pražské burzy dnes oslabila, nebo stagnovala. Mezi oslabujícími byly i cenné papíry ČEZ a Komerční banky, které se podílely na většině z celkového objemu obchodů na burze. Akcie ČEZ odepsaly 1,36 procenta na 1015 korun a akcie Komerční banky 0,82 procenta na 661,50 koruny.

Nejvýraznější propad postihl cenné papíry pojišťovací skupiny VIG, a to o 4,18 procenta na 585 korun. Naopak největšího růstu dosáhly akcie zbrojovky Colt CZ, které zdražily o 1,37 procenta na 593 korun.

Koruna dál mírně oslabila k euru a vůči dolaru stagnovala

Česká měna dnes mírně oslabila k euru a stagnovala vůči dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala za 23,71 Kč/EUR a za 22,10 Kč/USD. Vůči jednotné evropské měně ztratila oproti pondělnímu závěru čtyři haléře, k dolaru uzavírala na stejné hodnotě. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

"Česká koruna pokračuje v lehkém oslabování. Nepříznivě na ní působí především rostoucí mzdy a strach z roztáčení mzdově – inflační spirály," uvedl analytik Purple Trading Jaroslav Tupý. Dodal, že podle člena bankovní rady Tomáše Holuba negativně působí i vysoká inflační očekávání, která tak mohou výrazně prodloužit dosažení dvouprocentního inflačního cíle České národní banky.

Český statistický úřad dnes zveřejnil zpřesněný odhad o vývoji hrubého domácího produktu (HDP). Podle něj česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí klesla meziročně o 0,4 procenta, na začátku května přitom statistici předpokládali pokles o 0,2 procenta. Ve srovnání s předchozím kvartálem HDP v prvních třech měsících letošního roku stagnoval. Také v tomto případě je odhad horší, původní počítal s mezičtvrtletním růstem o 0,1 procenta.

"Korunu zhoršení statistiky HDP nerozhodilo a vidíme jen její mírné oslabení nad hladinu 23,70 Kč/EUR. V dalších dnech ale budou ze zahraničních trhů přicházet viditelnější tlaky na oslabení koruny. Zvyšovat úrokové sazby se totiž chystá nejen Evropská centrální banka, ale podle všeho také americký Fed (centrální banka)," doplnili ekonomové společnosti Next Finance Markéta Šichtařová a Jiří Cihlář.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

23,67

23,71

Kč/USD

22,10

22,10

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď