Pražané v obchodních centrech spořádaně znovu nosí roušky

foto Provoz na pobočce České pošty v pražské Jindřišské ulici 9. září 2020. Pošta vyžaduje u klientů na všech pobočkách v hlavním městě nošení roušek, respirátorů nebo jiné ochrany úst a nosu.

Praha - Návštěvníci pražských obchodních center až na výjimky dnes od rána dodržovali opětovně zavedenou povinnost pohybovat se v obchodních pasážích a prodejnách výhradně se zakrytými ústy a nosem. V nákupních centrech jsou upozornění na opatření umístěna viditelně u vstupů. Ode dneška jsou roušky povinné i ve všech 105 pražských poštách a klienti, kteří je dnes navštívili, byli bez roušek jen ojediněle. Po upozornění personálem si je nasadili. Zjistili to zpravodajové ČTK. Dveře vozů pražské MHD se kvůli covidu otevírají automaticky.

"Žádné problémy nebyly. Sledujeme vývoj situace a doporučení a opatření hygienických stanic. V případě potřeby budeme reagovat. Ať už povinností nosit roušky v jiných krajích než jen v Praze, nebo opět hodinami pro seniorech, jako tomu bylo na jaře," řekl ČTK Ivo Vysoudil z tiskového oddělení České pošty.

Nasazené roušky dnes měla podle zjištění ČTK většina lidí v Centru Černý Most i v obchodních centrech Quadrio a Palladium, i když mnozí je mají pouze přes ústa, nos nechávají odkrytý. Lidé, kteří přišli do kaváren uvnitř center, si roušky sundávali až u stolu. Návštěvníci častěji než v jiných dnech využívali dezinfekce na ruce, které byly v prostorách pro zákazníky k dispozici.

Vedle nálepek na dveřích obchodní centra upozorňují na povinnost roušek i na svých sociálních sítích, webových stránkách a na instalovaných obrazovkách. "Již od jara máme navíc zřízenou novou pozici koordinátora bezpečnosti, který na dodržování opatření dohlíží," uvedla marketingová manažerka Westfield Chodov Petra Valentová.

Roušky jsou ode dneška v Praze povinné při vstupu do všech obchodů a nákupních center. Například nábytkářský řetězec IKEA podle mluvčího Petra Šaška doporučoval zákazníkům nosit roušky a dodržovat další bezpečnostní a hygienická opatření po celou dobu obnovení provozu po jarním nuceném uzavření. "Zákazníky k tomu vyzývají informační tabule u vstupu a na dalších místech, hlášení v obchodních domech i náš web. Bezpečnostní a hygienická opatření jsme vzhledem k vývoji epidemiologické situace znovu zpřísnili už v srpnu. Zavedli jsme povinné nošení roušek pro zaměstnance a například častěji dezinfikujeme povrchy, kliky a nákupní vozíky," doplnil Šašek.

Zpřísnění opatření proti koronaviru hygienici v hlavním městě nařídili kvůli zhoršené epidemiologické situaci. Vedle obchodů a pražských poboček České pošty musí mít zakrytá ústa a nos i lidé ve veřejné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních po celé ČR. Od čtvrtku podle vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na twitteru budou roušky ve vnitřních prostorech povinné v celé České republice.

Dveře vozů pražské MHD se kvůli covidu otevírají automaticky

Cestující v pražské MHD nemusí stisknout tlačítka pro otevírání dveří ve vozech pražské MHD. Dveře se automaticky otevírají samy, opatření platí rovněž pro zastávky na znamení. Změna slouží jako jedno z opatření proti nemoci covid-19. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné na internetových stránkách dopravního podniku (DPP). Magistrát a DPP ke stejnému přistoupily na jaře. Cestující musí mít v prostředcích MHD povinně zakrytá ústa a nos. Praha na tzv. semaforu okresů z hlediska počtu nakažených covidem-19 je v oranžové barvě, tedy třetím stupni pohotovosti ze čtyř.

DPP přistoupil k opatření kvůli zhoršující se epidemiologické situaci v hlavním městě. Podle informací ČTK jde o prvotní opatření, jaká další budou následovat, není ale zatím známo.

V Praze je povinné nošení roušek ve všech prostředcích MHD, v létě to bylo pouze v metru. Tam je nyní povinnost mít roušku i ve vestibulech. U vstupů do metra DPP v uplynulých měsících rozmístil nádoby s dezinfekcí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je sobota 28. listopadu 2020

Očekáváme v 15:00 2°C

Celá předpověď