Pravoslavní si v chladné vodě Svratky připomněli křest Krista v Jordánu

foto Více než stovka lidí se sešla 19. ledna 2023 v Brně na nábřeží řeky Svratky, kde pravoslavní věřící slavili svátek Zjevení Páně - křest Páně v Jordánu. Duchovní Jozef Fejsak posvětil vodu v řece a vhodil do ní kříž, který následně věřící vylovili z řeky ven. Rituál má očistit tělo i ducha a připomenout křest Krista v řece Jordánu.

Brno - Pravoslavní věřící se dnes sešli na břehu řeky Svratky v Brně-Jundrově, aby oslavili svátek Bohozjevení, který je připomínkou křtu Ježíše Krista v Jordánu. Několik desítek se jich ponořilo do chladné vody, stovka lidí přihlížela z břehu. Součástí obřadu bylo také svěcení vody ve Svratce.

Fotogalerie

Věřící podle webu farnosti při svátku Bohozjevení prosí boha, aby "posvětil vodu, naplnil ji andělskou silou, aby všem, kdo ji bude čerpat a přijímat, byla k očištění duše i těla, k uzdravení od vášní, k posvěcení domů a napomáhající každému užitečnému dílu".

V Brně momentálně existují dvě pravoslavné komunity. Jedna se semkla kolem duchovního Jozefa Fejsaka, který dříve působil v chrámu svatého Václava na Špilberku. Po střetu s vedením olomoucko-brněnské eparchie ale musel chrám opustit a velká část věřících odešla s ním.

Nyní se scházejí v chrámu Spasitele na Karáskově náměstí v Židenicích, který jinak náleží Československé církvi husitské. Jde o provizorium, věřící tak už loni zahájili sbírku na vybudování duchovního centra a nového chrámu.

Právě komunita kolem Fejsaka si pro oslavu dnešního svátku zvolila říční koupaliště v Jundrově. Pravoslavná obec, která nyní sídlí v chrámu svatého Václava, si připomněla křest Ježíše na jiném místě níže na toku Svratky, konkrétně u nádrže nedaleko přírodního koupaliště Brno-jih.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď