Pravoslavná církev opravuje kostel v Ústí, zájem o bohoslužby se zvýšil

foto Pravoslavná církev opravuje kostel svatého Mikuláše v Ústí nad Labem. Na rekonstrukci vyhlásila církev sbírku, část pokryly dotace. Po začátku války na Ukrajině se s příchodem uprchlíků zvýšil zájem o bohoslužby asi o 30 až 40 procent. Na snímku z 22. března 2023 je interiér kostela.

Ústí nad Labem - Pravoslavná církev opravuje kostel svatého Mikuláše v Ústí nad Labem. Na rekonstrukci vyhlásila církev sbírku, část pokryly dotace. Zatím si obnova vyžádala několik milionů korun, další peníze budou potřeba na opravu věže a vnějších omítek. Po začátku války na Ukrajině se s příchodem uprchlíků zvýšil zájem o bohoslužby asi o 30 až 40 procent. ČTK to řekl představený chrámu Pavel Hempel.

Církevní obec je součástí eparchie Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. Do kostela docházejí Ukrajinci, Rusové, Kazaši, Rumuni a další. Dojíždějí i ze vzdálenějších měst, jako jsou Děčín, Krupka či Teplice. Bohoslužby jsou v církevní slovanštině a cizinci podle Hempela řeči rozumí. V některých městech jsou nicméně kázání v češtině, což jim nevyhovuje, a proto jezdí do Ústí, uvedl. Problémy kvůli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu Hempel nezaznamenal.

Původně pravoslavná církev v Ústí nad Labem využívala kostel svatého Vojtěcha v centru města. Prostory byly po čase nedostatečné. "Hledali jsme jiné a nakonec jsme u katolíků vyprosili tenhle kostel, který nám darovali," řekl Hempel. Stavba byla ve špatném stavu, roky totiž sloužila jiným účelům, než pro které byla postavena. Byl v ní třeba sklad a truhlárna. "Spoustu práce udělali lidé svépomocí. Peníze nám jednak dalo pražské biskupství a jednak jedeme na dotace plus na sbírku a na privátní dary," popsal financování arciděkan. Jedním z největších dárců je podle Hempela pražský arcibiskup pravoslavné církve Michal Dandár.

Kostel se opravuje asi tři roky. Začalo se vyklízením a opravou zdi kolem stavby, kde byl také hřbitov. Opravená je i střecha a interiér. Venku je nová márnice, před opravou to byly jen obvodové zdi. Kolem budovy jsou i nové kamenné cesty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď