Právo na opravu: proč jsou právní předpisy EU týkající se spotřebního zboží důležité?

foto

Proč Evropský parlament prosazuje legislativu, která bude garantovat takzvané právo na opravu? A co přesně poslanci požadují?

Legislativní návrh pro takzvané právo na opravu plánuje Evropská komise předložit začátkem druhé poloviny roku 2022. Ve čtvrtek 7. dubna hodlá parlament nastínit pro připravovaný předpis své vlastní priority. Proč je ale právo na opravu tak důležité? Kromě toho, že bude chránit spotřebitele po celé EU, je zároveň klíčovým krokem vedoucím k dosažení oběhového hospodářství v rámci Zelené dohody pro Evropu – plánu EU k dosažení klimatické neutrality do roku 2050.

Čtyři důvody pro legislativu týkající se práva na opravu

  1. Podle průzkumu Eurobarometr dosažení oběhového hospodářství v rámci Zelené dohody pro Evropu. Kvůli nákladům na opravu či nedostatku poskytovaných služeb jej ale nakonec musí vyměnit nebo zlikvidovat.
  2. Další překážkou, která stojí v cestě udržitelnější spotřebě, je zastarávání. Některé produkty jsou cíleně navrhovány tak, aby po určité době používání selhaly. V některých případech jsou určité části a součástky zařízení konstruovány takovým způsobem, že je nelze vyjmout a vyměnit.
  3. Větší množství oprav elektronických zařízení bude mít pozitivní dopad také na životní prostředí, povede ke snížení využívání zdrojů, nižším emisím skleníkových plynů a nižší spotřebě energie.
  4. Elektronika je totiž nejrychleji rostoucím zdrojem odpadu v EU. V roce 2017 bylo sebráno více než 3,5 milionu tun elektronického odpadu, z čehož bylo recyklováno 40 %.

Více dat a informací o elektroodpadu naleznete v naší infografice

Co všechno by v právních předpisech týkajících se práva na opravu nemělo chybět?

Evropský parlament podporuje zlepšení práva spotřebitelů na opravu již více než deset let. Evropské komisi předložil řadu konkrétních návrhů, díky kterým by opravy měly být systematické, nákladově efektivní a atraktivní.

Co za opatření poslanci pro připravovaný legislativní návrh mimo jiné požadují?

  • Zatraktivnit opravy pro spotřebitele (například zavedením bonusů za opravu vadného zařízení nebo nabídnutím náhradního zařízení po dobu opravy)
  • Zavázat výrobce k poskytování bezplatného přístupu k informacím o opravách a údržbě a zaručit aktualizace softwaru po určitou minimální dobu
  • Zajistit, aby spotřební zboží a zařízení byla odolnější, snáze opravitelná a obsahovala odnímatelné a vyměnitelné díly
  • Nabídnout spotřebitelům lepší informace o opravitelnosti zařízení
  • Prodloužit záruky

Více o tom, jak chce EU dosáhnout oběhového hospodářství

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď