Praha se v žebříčku chytrých měst propadla z 19. na 44. místo

foto Ilustrační foto - Provoz na Barrandovském mostě v Praze, který je součástí jinak frekventovaného Městského okruhu, byl 23. března 2020 odpoledne klidný. Kvůli šíření koronaviru platí v České republice přísná karanténní opatření včetně omezení volného pohybu lidí. Městský okruh je jednou z hlavních dopravních tepen v Praze, kvůli hustému provozu bývá proto jindy často ucpaný.

Praha - Praha se v žebříčku chytrých měst propadla z 19. na 44. místo. Na vině jsou nově zavedená kritéria dostupnosti bydlení a nedostatečný přístup k informacím o dopravních zácpách. V čele žebříčku 109 světových metropolí zůstal Singapur, následují ho Helsinky a Curych, z Evropy se podařilo v první desítce umístit šesti městům. Vyplývá to z údajů švýcarského institutu IMD a Univerzity technologie a designu v Singapuru (SUTD). Kromě technologických a ekonomických kritérií žebříček hodnotil také kvalitu života, včetně zdraví a bezpečnosti, vzdělání, dopravy a trávení volného času.

Praha si letos pohoršila nejvíce ze všech měst. Propad hlavního města ČR o 25 míst ale podle autorů studie nezpůsobily socioekonomické faktory a ani zásadnější zaostávání v oblasti technologií, ale rozšíření žebříčku o nová kritéria.

Pouze 24 procent dotazovaných z Prahy tak odpovědělo že není problém zajistit si zde bydlení za cenu do 30 procent příjmu. Více než polovina dotázaných Pražanů také nebyla spokojena s tím, jaké informace o dopravních zácpách město zpřístupňuje prostřednictvím mobilních aplikací.

"Pražané dle žebříčku Smart City Index 2020 chválí zejména systém online nákupu vstupenek do muzeí a na kulturní představení. Oceňován je přínos digitálních technologií pro nákup jízdenek ve veřejné dopravě a dostupnost jízdních řádů online. Velmi dobře je hodnocena i rychlost internetu v Praze. V oblasti veřejné správy pak Praha získává kladné body za snížení doby čekání na úřadech díky online zpracovávání osobních dokladů," uvedl Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra, které s IMD spolupracuje.

Na nejlepší hodnocení "AAA" dosáhl letos jen Singapur, loni je s ním sdílel ještě Curych. Druhé nejlepší hodnocení "AA" získaly Helsinky, Curych, Auckland, Oslo, Kodaň a Ženeva. Praha obdržela hodnocení "BB". Stejný rating má deset dalších měst včetně Lyonu, Barcelony nebo Dubaje.

Pořadí Město Celkové hodnocení
1. Singapur AAA
2. Helsinky AA
3. Curych AA
4. Auckland AA
5. Oslo AA
6. Kodaň AA
7. Ženeva AA
8. Tchaj-pej A
9. Amsterodam A
10. New York A
25. Vídeň BBB
38. Berlín BBB
44. Praha BB
45. Madrid BB
49. Barcelona BB
51. Lyon BB
55. Varšava B
56. Moskva B
61. Paříž B

 

Zdroj: IMD, SUTD

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 27. listopadu 2020

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď