Karlovo náměstí se vrátilo do roku 1419, doby první defenestrace

foto Spolek Plzeňský Landfrýd připravil 30. července 2019 na Novoměstské radnici v Praze k připomínce 600 let od první pražské defenestrace divadelní ztvárnění událostí z konce července roku 1419, kdy rozzuření příznivci husitství vyhodili konšely z okna radnice.

Praha - Pražské Karlovo náměstí se na celý den vrátilo do roku 1419. Druhá městská část tak připomněla 600 let od první pražské defenestrace, která se v tento den udála na Novoměstské radnici. Ve střední části Karlova náměstí vystupovali na pódiu hudebníci a šermíři, nechyběly stánky s občerstvením, koženými či dřevěnými předměty. Vrcholem programu byla rekonstrukce událostí z konce července roku 1419, kdy rozzuření příznivci husitství vyhodili konšely z okna radnice.

Tržiště na Karlově náměstí se otevřelo už dopoledne. Lidé si u stánků mohli vyzkoušet rýžování zlata, ražbu mincí, střelbu z luku, hod podkovou nebo si vytvořit listinu s pečetí. Pro děti byl připraven kolotoč na ruční pohon, případně se mohli utkat v souboji dřevci.

Prodejci s sebou přivezli kožené, dřevené či proutěné zboží. K jídlu nabízeli škvarkové placky, langoše i trdelníky.

Na náměstí bylo postaveno husitské ležení, ve kterém se pohyboval také královský dveřník Jan Žižka. Pozdravit tržiště přijel i král Václav IV. s manželkou Žofií Bavorskou.

Program se před 18:00 přesunul k Novoměstské radnici, kde spolek Plzeňský Landfrýd připravil divadelní ztvárnění defenestrace a událostí, které jí předcházely. Herci ztvárňující novoměstské konšely tak provokovali rozzuřený lid před radnicí, který přišel osvobodit své blízké, vyhrožováním šatlavou, označováním za lůzu nebo výroky "my konšelé nikdy neodstoupíme". Po příchodu radikálního kněze Jana Želivského a jeho příznivců byla radnice dobyta a několik konšelů v dobových kostýmech vyházeli kališníci z výšky více než sedmi metrů z okna radnice. Ukázce přihlížely stovky diváků.

První pražské defenestraci předcházela úplná výměna novoměstské rady, za kterou stál král Václav IV. Katoličtí konšelé pak zasahovali proti husitům, některé nechali uvěznit. Defenestrace je považována za počátek husitských válek, které skončily v roce 1434 bitvou u Lipan.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pondělí 18. listopadu 2019

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď