Pozorovatelé: Erdogan měl neoprávněnou výhodu, hlavně v médiích

foto Noviny u stánku v Istanbulu informují o prezidentských volbách, 29. května 2023. 

Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan měl i před nedělním druhým kolem prezidentských voleb neoprávněnou výhodu nad svým protivníkem a kandidátem opozice Kemalem Kiliçdarogluem. Velmi nevyvážené ve prospěch Erdogana bylo zpravodajství státních médií i části soukromého tisku, píší pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráce v Evropě (OBSE) a z Rady Evropy. Podobné výtky pozorovatelé vyjádřili i po prvním kole před dvěma týdny a vyzvali k jejich nápravě. Kampaň před volbami byla však svobodná a hlasování se uskutečnilo bez větších incidentů.

Fotogalerie

"Druhé kolo se odehrálo v prostředí, které v mnoha ohledech neposkytuje podmínky pro konání demokratických voleb," řekl šéf pozorovatelské mise Parlamentního shromáždění Rady Evropy Frank Schwabe. Podle šéfky misí OBSE Farah Karimiové pak Erdogan měl neoprávněnou výhodu při vedení kampaně ve volbách, která však byla podle pozorovatelů svobodná.

Pozorovatelé poukazují na nevyrovnané podmínky ve státních i části soukromých médiích, která zvýhodňovala Erdogana. "Pozorovatelé zaznamenali, že mnoho stanic nesplňovalo zákonnou povinnost podávat nestranné zpravodajství o kampani a poskytnout rovné příležitosti oběma kandidátům," stojí v tiskovém prohlášení.

"Volební den se uskutečnil ve velké míře v klidu, ale odehrály se izolované epizody násilí, které byly namířeny převážně proti podporovatelům opozice," tvrdí dále pozorovatelé. Opoziční tisk informuje, že během oslav Erdoganových sympatizantů v provincii Ordu na severu Turecka byl zabit člen jedné z opozičních stran. Dva představitelé opoziční Lidové republikánské strany (CHP) pak tvrdí, že se stali terčem útoků na jihovýchodě země. Měli podezření, že v jedné vesnici muži hlasují místo žen.

Po sečtení 100 procent hlasů dostal Erdogan v druhém kole prezidentských voleb 52,2 procenta hlasů a Kiliçdaroglu 47,8 procenta, informovala agentura Anadolu. V Turecku šlo nyní k volbám 85,7 procenta voličů, což je o tři procentní body méně než v prvním kole.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď