Poznámka: kdo může za slabé euro

foto Ilustrační foto - Na pádu eura se podepsalo i počínání ECB, která dlouhodobě podceňuje nebezpečí inflace a velmi obezřetně přistupuje ke zvyšování základních úrokových sazeb.

Americký dolar je opět světovou krizovou měnou. Padající euro trpí nejen pod špatnou kuratelou Evropské centrální banky, ale také pod oslabujícím Německem.

Parita eura s dolarem, která se dokonce vychýlila ve prospěch amerického platidla, byla naposledy realitou v roce 2002, tedy před dvaceti lety. Současná citelná devalvace společné měny EU přichází v době, kdy její pád prodražuje z evropského pohledu dovoz jakýchkoli surovin, jež se na světových trzích prodávají v dolarech. Za těchto okolností by bylo jenom dobře, kdyby bylo euro silné, píše deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Bohužel jde o zbožné přání, protože příčin vratkosti eura je hned vícero.

Skutečností je, že dolar hlásí návrat na pozici globální krizové měny, které se v nejistých časech smí těšit největší důvěře. Zámořské dluhopisy vytvářejí po desetiletí jakési útočiště pro vyplašené kapitálové investory, a to prakticky odevšad. Jakožto vůdčí hospodářská a vojenská velmoc profitují USA nadále z pozice, kterou nazývají Francouzi “horentním privilegiem”. Dolar se proto momentálně jeví jako silné oběživo nejen vůči euru, nýbrž i oproti mnoha dalších měnám.

Nicméně k propadu společné měny EU přispělo také její “zhodnocení” na vlastní půdě. “Správcovská” Evropská centrální banka (ECB), která dlouhodobě podceňuje nebezpečí inflace a velmi obezřetně přistupuje ke zvyšování základních úrokových sazeb, je jakbysmet důvodem chabosti eura. Stejně jako latentní pochybnost investorů o soudržnosti měnové unie ve složitých dobách. V Německu, největší unijní ekonomice, se ozývají hlasy, že ochromení eura vrhá Němce do nezasloužených potíží.

Jenže tak jednoduché to zase není. Slabší než v daném okamžiku bylo euro pouze v letech 2000 až 2002, čili v éře, kdy šla ECB ve šlépějích německé centrální banky. V těch časech platila Spolková republika za “marodného muže Evropy”. Aktuálně se obavy odvíjejí od německého klopýtání v důsledku krachu tzv. energetické revoluce a z nanejvýš nejisté budoucnosti tamního průmyslu. Jinými slovy, je to i Německo, které nese vinu za osud eura.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 24. března 2023

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď