Pozitivita testů ve firmách je mezi jedním a dvěma procenty

foto Ilustrační foto - Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku 8. března 2021 testuje své zaměstnance na koronavirus.

Praha - Pozitivita testů ve firmách a podnicích je podle předběžných dat mezi jedním a dvěma procenty. Jde zhruba o stejný výsledek jako v plošném antigenním testování populace, které mohou lidé podstupovat každé tři dny. Zachycených pozitivních případů jsou řádově stovky. ČTK a České televizi to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Na tiskové konferenci ministerstva odpoledne doplnil, že testování neznamená, že firma může přestat dodržovat přijatá opatření. Oficiálně je testování pro velké firmy povinné od 3. března, pro střední podniky od 5. března. Celkově se povinnost týká asi tří milionů pracovníků.

V poslední době roste zátěž odběrových míst pro veřejnost, kam některé firmy posílají testovat své zaměstnance, což pak snižuje dostupnost volných termínů. Testování zaměstnanců firem nemá směřovat na odběrová místa pro veřejnost, zopakoval Blatný. Doporučuje buď samotest, nebo má firma uzavřít smlouvu s praktickým lékařem.

"Když je proveden samotest, tak jeho pozitivní nález je potřeba nahlásit buď lékaři, se kterým mám smlouvu, praktickému lékaři, nebo hygieně," uvedl ministr. Povinnost má podle něj zaměstnanec i zaměstnavatel. Negativní výsledky hlásí jen firmy, které chtějí žádost o příspěvek na testování. Zdravotní pojišťovně musí testy vykázat jednou měsíčně. Potom se počty testů do systémů ministerstva doplní zpětně.

Firma s otestovanými zaměstnanci nemůže podle Blatného přestat dodržovat opatření, například nošení roušek. "Testování je snaha zabránit tomu, aby se nákaza šířila v podnicích. Předejde se tak jejich zavírání," dodal ministr. Krajské hygienické stanice podle něj budou ve firmách provádět kontroly. Apeloval také na to, aby lidé s příznaky nechodili do práce, kontaktovali svého praktického lékaře a nechali se otestovat PCR testem.

Vláda podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) chystá povinné testování i pro firmy s méně než 50 pracovníky. Začít by mohlo ve druhé půlce března. Podle Blatného se počítá s tím, že by se testovalo nejméně do května. "Věřím, že v té době už bude situace daleko lepší, ale pořád to bude fungovat jako indikátor, že je všechno v pořádku a nezačíná se zase dít něco špatného," dodal.

Počet provedených antigenních testů se zvyšuje kontinuálně od poloviny ledna. Zatímco v půlce ledna průměrný denní počet za týden činil 23.000 testů, minulý týden to už bylo přes 63.000. Tento týden denní počty přesahují 100.000. Pozitivní antigenní test u člověka s příznaky není třeba potvrzovat PCR testem, u bezpříznakového musí být odběr zopakovaný a potvrzený v laboratoři.

Povinné testování se netýká lidí pracujících z domova a těch, kteří v posledních třech měsících prodělali nemoc covid-19. Nemusí se mu podrobit ani lidé, kteří mají potvrzení o očkování.

Komora: Firmy díky testování odhalily nákazu u tisíců zaměstnanců

Firmám se podle Hospodářské komory podařilo díky testování odhalit nákazu u tisíců zaměstnanců, kteří o ní nevěděli. Záchyt nemoci se pohybuje od 0,5 až 1,5 procenta. Panují regionální rozdíly, i přestože se testování provádí stejnými testy. Dodavatele samotestovacích sad v posledních dnech zahltily objednávky od firem do 50 pracovníků. Kvůli jejich náročnějšímu vyřizování se mohou prodlužovat čekací lhůty dodávek testů do větších podniků. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes uvedl, že pozitivita ve firmách je podle předběžných dat mezi jedním a dvěma procenty. Zachycených případů jsou podle něj řádově stovky.

Společnosti nad 250 zaměstnanců měly do dneška dokončit první kolo testování. Oficiálně začalo z nařízení vlády 3. března. Dále musejí každého pracovníka, který dochází do podniku, testovat jednou týdně.

Velké firmy podle Dira se zásobily testy a zaměstnance testovaly ještě před zavedením povinnosti. Možné potíže se zásobováním samotestů se podle něj týkají hlavně menších podniků nad 50 pracovníků, které s testováním neměly zkušenosti a dodavatele zahltily objednávkami. Firmy od 50 do 249 zaměstnanců měly s testováním začít 5. března, všechny pracovníky musejí otestovat do pondělí.

Dodavatelé testů musejí podle Dira nyní ale vyřizovat i velké množství objednávek od společností do 50 zaměstnanců. Pro ty zatím povinné testování neplatí, na doporučení vlády ho ale zavádějí. Náročnější vyřizování malých objednávek může podle Dira prodloužit čekací lhůty pro velké firmy. "Podnikatelé věří, že případné výpadky v zásobování testů budou krátkodobé a že stát dokáže rychle reagovat na situaci, pokud by se objevil jejich nedostatek," uvedl.

Díky zavedení povinného testování bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) deset tisíc podniků každý týden testovat dva až 2,5 milionů zaměstnanců. Ve středu uvedl, že testů je dostatek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď